W Jabłonnie pojawi się 5 syren alarmowych

Powiat Legionowski otrzymał dofinansowanie w wysokości 504.000 złotych na budowę nowoczesnego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. Na terenie naszej gminy pojawi się pięć nowych syren alarmowych.

Już we wrześniu starostwo rozpocznie budowę zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Na terenie naszego powiatu powstanie ponad 30 nowych punktów ostrzegania alarmowego. Dzięki złożonej aplikacji, Urząd Wojewódzki przekaże dotację na ten cel w wysokości ponad 500.000 zł.

– W kontekście postępujących zmian klimatycznych niezbędnym jest zwiększenie możliwości zapobiegania klęskom żywiołowym i szybkiego reagowania na nie. Projekt zakłada montaż na terenie powiatu legionowskiego 31 nowoczesnych syren elektronicznych wraz z pulpitem sterującym dla każdej z nich – informuje starostwo.

Będzie to system umożliwiający reagowanie na pełen zakres zagrożeń począwszy od sytuacji kryzysowych takich jak powodzie, wichury czy burze, a skończywszy na sytuacjach czasu wojny. System będzie połączony z centralami powiatową i wojewódzką oraz systemami gminnymi.

Rozmieszczenie punktów:
– Miasto Legionowo – 7 syren alarmowych,
– Miasto i Gmina Serock – 9 syren alarmowych,
– Gmina Jabłonna – 5 syren alarmowych,
– Gmina Nieporęt – 4 syreny alarmowe,
– Gmina Wieliszew – 6 syren alarmowych.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Powiat Legionowski