Uważaj na barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która produkuje substancje toksyczne zawarte w soku. Kontakt z nią może skończyć się nawet śmiercią. Sprawdź, czym jest barszcz Sosnowskiego, gdzie można go spotkać i dlaczego jest niebezpieczny.
Do obrażeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną – wystarczy być w pobliżu, by soki przedostały się na naszą skórę. Wilgotna skóra i działanie promieni słonecznych powodują, że dochodzi do oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia. Barszcz stanowi duże niebezpieczeństwo również dla zwierząt. Może on powodować podrażnienia przewodu pokarmowego, nudności, a nawet krwotoki wewnętrzne.
Pierwsze objawy pojawiają się po upływie kilku godzin, dlatego nieświadomość ryzyka często ma swoje negatywne konsekwencje zdrowotne. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną, należy przemyć skórę wodą z mydłem i jak najszybciej udać się do lekarza. Trzeba też unikać słońca przez dwie doby. Kontakt z tego typu roślinnością może skończyć się nawet śmiercią, czego dowiódł niedawny przypadek 67-letniej mieszkanki Jeleniej Góry.
Kwiaty barszczu Sosnowskiego przypominają wyglądem kwitnący koper, jest on jednak dużo wyższy. Osiąga aż do 4 metrów wysokości, a średnica kwiatów wynosi ok. 10 centymetrów.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać głównie na łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior oraz na polach uprawnych.
Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. wikipedia