Uważaj i jedź ostrożniej

Ostatnie dni były dość trudne dla podróżujących ze względu na warunki pogodowe. Opady deszczu, śliskie jezdnie i nieostrożność kierujących często są powodem niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Policjanci apelują o rozwagę za kierownicą i uwzględnianie warunków pogodowych podczas każdej podróży.

Na drogach powiatu legionowskiego niemalże codziennie dochodzi do kolizji. Do najczęstszych zdarzeń należy zaliczyć tzw. najechanie na pojazd oraz kolizje z infrastrukturą drogową, gdzie większości przypadków to niedostosowanie prędkości jest ich przyczyną.

Aby podróż nie zakończyła się nieszczęściem, policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze:

• Zawsze należy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze, czasem musi to być wolniej niż pozwalają przepisy.
• Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża.
• Bezwzględnie zabronione jest wsiadanie za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu – opóźniona reakcja na trudniejsze warunki może doprowadzić do tragedii, nie tylko dla nietrzeźwego kierowcy, ale także dla innych, niewinnych użytkowników drogi.
• Zawsze trzeba pamiętać o włączeniu świateł – zwiększa to naszą widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego.
• Podczas każdej podróży trzeba pamiętać o zapięciu pasów i właściwym przewożeniu dzieci w samochodzie – podczas hamowania, a nawet nagłego zderzenia z innym pojazdem możemy uniknąć obrażeń ciała lub je zmniejszyć.
• Należy dbać o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę, gdy jest to konieczne. Na mokrych nawierzchniach należy jeździć wolno i omijać kałuże.
• Silny deszcz może przeciążyć wycieraczki, a wtedy przez szybę będą się przelewały ciągłe strumienie wody. Gdy widoczność jest ograniczona w stopniu uniemożliwiającym dostrzeżenie poboczy lub pojazdów z bezpiecznej odległości, zjedź z drogi i przeczekaj deszcz. Najlepiej zatrzymać się na parkingu lub innym bezpiecznym miejscu.

Jabłonna Dla Mieszkańców, inf. na podstawie KPP w Legionowie