Uwaga! Lód jest kruchy!
Nadeszła odwilż i chodzenie po pokrytych jeszcze lodem jeziorach lub rzekach jest wyjątkowo ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.
Po fali mrozów, od kilku dni mamy dodatnie temperatury i odwilż. Wchodzenie na pokryte lodem zbiorniki wodne jest wyjątkowo nierozsądne, ryzykowne i bardzo niebezpieczne. Przed podjęciem decyzji o stąpaniu po kruchym lodzie zastanówmy się, czy dla zabawy lub hobby warto ryzykować życie?
Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Jego grubość i wytrzymałość jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie!
Aby uniknąć wypadków związanych z pobytem w pobliżu pokrytych lodem akwenów, warto stosować się do kilku rad. Nie ryzykujmy i pod żadnym warunkiem nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Wyposażmy młodsze pociechy w kartkę w wewnętrznej kieszeni kurtki, z ważnymi numerami telefonów. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
Źródło: KPP Legionowo