Urząd Marszałkowski apeluje o udział w spisie

To już ostatni miesiąc Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Wypełniając ten obowiązek, wspieramy Mazowsze, nasze gminy i miasta. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkiem każdej osoby mieszkającej w Polsce, a odmowa udziału grozi karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy zł.

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany raz na 10 lat. Jego celem jest zebranie najważniejszych informacji dotyczących liczby mieszkańców, sytuacji rodzinnej i mieszkaniowej, rynku pracy, ochrony zdrowia i edukacji. – Liczy się każdy wypełniony formularz. Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieć, w których gminach potrzeba nowych szkół czy przedszkoli, czy potrzebna jest nowa droga albo połączenie kolejowe – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Spis to jedyna możliwość poznania sytuacji wszystkich Polaków bezpośrednio od nich samych.

– Udział w spisie potraktujmy jako szansę do zakomunikowania kim jesteśmy, czego potrzebujemy i jakiego Mazowsza pragniemy – zachęca marszałek Adam Struzik.

Jak wziąć udział w spisie powszechnym?

Formularz spisowy można wypełnić przez Internet lub w Gminnym Punkcie Spisowym (działają w każdym urzędzie miasta i gminy), telefonicznie pod numerem 22 279 99 99 lub z pomocą rachmistrza, gdy zadzwoni lub odwiedzi Cię w domu.

Ważne! Jeśli z kimś skontaktuje się rachmistrz (bezpośrednio lub telefonicznie), zgodnie z zapisami ustawy nie można już odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe, zasłaniając się np. chęcią samospisu. Rachmistrz ma za zadanie pomóc w spisaniu mieszkańcom, którym brakuje czasu lub nie radzą sobie z aplikacją dostępną za pośrednictwem Internetu. Warto skorzystać z jego wsparcia i wypełnić sprawnie obowiązek ustawowy.

Źródło: Urząd Marszałkowski