Uruchomienie autobusów linii L coraz bliżej

Gmina Jabłonna dołoży brakujące 172 tys. zł na uruchomienie lokalnej komunikacji autobusowej. W przeciwnym razie Zarząd Transportu Miejskiego mógł unieważnić przetarg i nie wiadomo, kiedy autobusy L połączyłyby wsie zachodnie oraz Chotomów i Dąbrowę Chotomowską z Legionowem.

W ostatnich dniach informowaliśmy, że ZTM przeprowadził przetarg na obsługę komunikacji lokalnej na terenie naszej gminy. Jednakże oferenci zażyczyli sobie większe środki finansowe aniżeli zabezpieczono na ten cel. W związku z tym Rada Gminy miała zdecydować, czy zgodzi się na dołożenie 172 tys. zł, które umożliwią ZTM rozstrzygnięcie postępowania.

– Nie patrzmy na Wieliszew, tylko wyprzedźmy go. Patrzmy tam, gdzie jest komunikacja darmowa, bo jest w wielu miastach, na przykład w Legionowie czy od nowego roku w Nowym Dworze – stwierdził radny Arkadiusz Syguła.

W trakcie dyskusji poruszono temat wniosku radnego Zenona Chojnackiego, który zaproponował wprowadzenie darmowej komunikacji dla osób posiadających Kartę Mieszkańca Gminy Jabłonna. Radny Syguła zauważył, że gmina byłaby w stanie w podobnej cenie uruchomić bezpłatną komunikację już od 1 grudnia.

– Faktycznie kusząca jest propozycja darmowego przejazdu dla mieszkańców, ale brakuje mi wielu danych. Kolega Arek rozmawiał do 3 nad ranem z jakimiś firmami transportowymi, ale nie mamy żadnych zapewnień, danych, ofert czy pisemnych gwarancji – zauważył radny Wojciech Nowosiński.

Radni przyznali, że źle się stało, iż gmina nie brała udziału w opracowywaniu specyfikacji przez ZTM. W ten sposób nie wprowadzono zapisów, które umożliwiłyby obniżenie kosztów obsługi linii L.

– Gdzie był urząd przez 2,5 roku, od kiedy rozmawiamy o komunikacji? Mamy tę samą ofertę, co 2,5 roku temu i przez ten czas my i urząd nic nie zrobiliśmy. Uchwała z autobusami to stary, odgrzany kotlet sprzed 2,5 roku – ocenił radny Marek Zieliński.

Z kolei radny Adam Krzyżanowski zauważył, że obecny kształt linii L nie do końca spełnia oczekiwania mieszkańców, ale warto rozpocząć ich funkcjonowanie. Dodał, że chciałby, aby w przyszłości urząd nie musiał posiłkować się pomocą ZTM przy przeprowadzeniu przetargu na komunikację lokalną.

Ostatecznie pod głosowanie został poddany inny wniosek. Radny Syguła zaproponował, żeby nie dokładać 172 tys. zł i tym samym ZTM ogłosił drugi przetarg. Do specyfikacji miałyby zostać wprowadzone zmiany pozwalające na obniżenie kosztów, tj. autobusy z 2006 roku Euro 3 z mniejszą liczbą miejsc. Ponadto mieszkańcy mieliby jeździć nimi za symboliczną złotówkę. Ostatecznie radni odrzucili ten wniosek.

– Będziemy płacić pieniędzmi podatnika za puste przebiegi autobusów – ocenił radny Syguła, twierdząc, że autobusy zaproponowane przez ZTM są zdecydowanie za duże na potrzeby naszej gminy i nie będą zapełniane przez pasażerów.

– Mieszkańcy wsi zachodnich długo czekają na komunikację. Cały czas dopytują o nią i na zebraniach mówiłam, że teraz zostanie uruchomiona. Jak przetarg zostałby unieważniony, to nie mam pewności, że będę wiarygodna dla mieszkańców. Dajmy mieszkańcom wsi zachodnich skorzystać z tańszej komunikacji lokalnej – stwierdziła radna Teresa Gałecka.

W poniedziałek odbędzie się druga część sesji Rady Gminy, podczas której zostaną przegłosowane zmiany w budżecie. Po zakończeniu obrad, ZTM będzie mógł rozstrzygnąć przetarg.

Jabłonna Dla Mieszkańców