Upały w Jabłonnie. Uważajmy!

Wreszcie mamy naprawdę upalne lato. Zdaniem synoptyków termometry mogą pokazać nawet 36 stopni Celsjusza. Upały mają potrwać do środy. Jak chronić się przed nimi?

Utrzymująca się wysoka temperatura powietrza może powodować pogorszenie samopoczucia, nasilenie objawów chorób meteorotropowych i układu krążenia.

Starostwo Powiatowe przygotowało parę rad dla mieszkańców m.in. gm. Jabłonna i prosi o:
* noszenie nakrycia głowy chroniącego twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem,
* ubieranie luźno dopasowanych rzeczy o jasnych kolorach, zakrywających możliwie jak największą powierzchnię ciała,
* unikanie skrajnych zmian temperatury,
* picie regularnie dużych ilości płynów (najlepiej wody mineralnej niegazowanej),
* spożywanie zbilansowanych, lekkostrawnych posiłków (dużo warzyw i owoców),
* unikanie spożywania alkoholu,
* osoby mające problemy z chorobami układu krążenia, osoby starsze powinny ograniczyć wyjścia na zewnątrz budynków, szczególnie w godzinach 10-15,
* osoby wybierające się w dłuższą podróż samochodem właściwie powinny przygotować pojazd do podróży (sprawdzić przede wszystkim układ hamulcowy), robić częste przerwy w podróży, nie pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, nawet z otwartymi szybami,
* osoby przebywające na plażach i kąpieliskach powinny używać kremów i preparatów do opalania z wysokimi filtrami oraz unikać, po długim przebywaniu na słońcu, gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie – w przypadku dużej różnicy temperatur może dojść do wstrząsu fizykalnego, który może doprowadzić nawet do śmierci.

Jabłonna Dla Mieszkańców