Tym żyła Jabłonna w 2016 roku!

Wzloty, upadki, radość, smutek, pożegnania i nadzieje na lepsze jutro – między innymi taki był rok 2016 na terenie gm. Jabłonna. Specjalnie dla naszych czytelników wybraliśmy 24 najważniejsze wydarzenia z  poprzedniego roku. Tym żyli mieszkańcy gm. Jabłonna!

STYCZEŃ

styczen-1

Mieszkańcy gm. Jabłonna po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i chętnie wrzucali datki do puszek podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na terenie naszej gminy zebrano prawie 14.000 zł. Ogromna w tym zasługa wolontariuszy z Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie, prywatnego gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie i strażaków z OSP Jabłonna, którzy kwestowali przez cały dzień, mimo niesprzyjającej pogody. Więcej TUTAJ.

styczen-2

Prokuratura Rejonowa w Legionowie umorzyła śledztwo w sprawie Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego w Chotomowie. Wójt Jarosław Chodorski złożył zawiadomienie, ale nie dopatrzono się znamion przestępstwa. Prokuratura badała poprawność procedur związanych z realizacją zamówień dla CEKS. Więcej TUTAJ.

LUTY

Wielu mieszkańców, ogromne pokłady pozytywnej energii i spora kwota zebrana na rzecz pogorzelców z Bożej Woli. Właśnie tak w skrócie można opisać Walentynkowy Koncert Charytatywny dla Państwa Sokołowskich, który odbył się w Domu Weselnym Eden w Suchocinie. Robert i Alicja Sokołowscy na początku stycznia ponieśli ogromne straty w wyniku pożaru ich domu i samochodu. Podczas koncertu zebrano 4.055 zł, które następnie przekazano pogorzelcom. Imprezę charytatywną zorganizowali red. naczelny portalu Jabłonna Dla Mieszkańców, Daniel Szablewski, radna Teresa Gałecka, sołtysi Robert Liszewski i Mirosław Podgrudny oraz rady sołeckie Suchocina i Janówka Drugiego. Więcej TUTAJ.

luty-2

W kontrowersyjnych okolicznościach została zakończona Akcja Zima 2016 w Szkole Podstawowej w Jabłonnie. Urząd Gminy nie podpisał przed rozpoczęciem ferii umów z nauczycielami, akcja w jabłonowskiej szkole została przedwcześnie przerwana i przeniesiona do Domu Ogrodnika, a przez kolejne tygodnie padały wzajemne oskarżenia. Więcej TUTAJ.

MARZEC

marzec-1

Pod koniec marca policja zatrzymała 28-letniego mieszkańca Chotomowa, który był podejrzany o wywołanie fałszywego alarmu bombowego na lotniku Warszawa-Modlin.  Podczas zakrapianej imprezy miał zadzwonić i poinformować, że na terenie portu lotniczego znajduje się ładunek wybuchowy. Z terminala nowodworskiego lotniska ewakuowano 400 osób. Więcej TUTAJ i TUTAJ.

marzec-2

9 marca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie po raz pierwszy skorzystały ze zmodernizowanego placu zabaw. W wakacje 2015 roku gmina zdemontowała urządzenia, które znajdowały się w tamtym miejscu, po czym dopiero 25 sierpnia 2015 r. ogłosiła przetarg na budowę nowego placu zabaw. Opieszałość urzędników spowodowała, że uczniowie przez kilka miesięcy nie mogli spędzać czasu na szkolnym placu zabaw. Ten do użytku został dopuszczony dopiero w marcu br. Więcej TUTAJ.

KWIECIEŃ

kwiecien-1

Rada Gminy pozytywnie zaopiniowała uchwałę dotyczącą zdjęcia charakteru ochronnego lasu prywatnego, który znajduje się w okolicy Osiedla Leśna Polana w Jabłonnie. Tym samym większość radnych poparło stanowisko wójta Chodorskiego, który powiedział wprost, że jest za pozytywną opinią dotyczącą pozbawienia ochronności lasu. Więcej TUTAJ.

kwiecien-2

Pierwszy raz w historii jabłonowskiego samorządu Rada Gminy uznała skargę na działalność wójta za zasadną. Kilka miesięcy później radni przegłosowali kolejną skargę za zasadną. Ponadto nie przyznali wójtowi absolutorium. W tej kadencji J. Chodorski jeszcze ani razu nie otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu. Więcej na temat pierwszej skargi TUTAJ.

MAJ

maj-1

W jabłonowskiej oświacie kolejny skandal. Dotyczył on egzaminu dla szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie. W związku z tym, że doszło do ściągania, wójt podjął decyzję o zawieszeniu w obowiązkach dyrektora Agaty Gołowicz. Z czasem A. Gołowicz pożegnała się ze stanowiskiem dyrektora. Więcej TUTAJ.

maj-2

24 maja na biuro podawcze Urzędu Gminy zostało złożone pismo przygotowane przez Jacka Jakimiaka, dyrektora Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie, w którym postanowił wypowiedzieć umowę. Rozpoczął się kryzys w jabłonowskiej służbie zdrowia. Więcej TUTAJ i TUTAJ.

CZERWIEC

wojt

Komitet referendalny złożył wniosek dotyczący wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Jarosława Chodorskiego ze stanowiska wójta Jabłonny. Mieszkańcy zarzucali wójtowi m.in. brak dbałości o dobro i rozwój gminy. Ostatecznie referendum nie doszło do skutku. Przez 60 dni komitet musiał zebrać 1320 podpisów, aby można było przeprowadzić referendum. Do komisarza wyborczego oddano listy, na których widniały 1433 podpisy, ale jak okazało 197 było nieważnych. W związku z tym, że uznano jedynie 1236 podpisów, nie doszło do referendum. Więcej TUTAJ i TUTAJ.

wsie-zachodnie

Na boisku w Skierdach doszło do wielkiego meczu piłkarskiego. Legion Rampa pokonał zawodników Gwiazd Zachodu 4:2. Po meczu odbył się piknik rodzinny z cyklu „Powitanie Lata”. Więcej TUTAJ.

LIPIEC

wojt

Radni obniżyli wynagrodzenie wójta i przegłosowali rekordowo niską kwotę wynagrodzenia. Rada Gmina zdecydowała, że miesięczna pensja wójta ma wynosić jedynie 7.320 zł, a nie jak na początku kadencji 10.800 zł. Więcej TUTAJ.

tratwa

Tratwa Pełna Reklam wypłynęła w kilkunastodniowy rejs do Gdańska. Pomysłodawcy akcji przekazali Szkole Podstawowej w Jabłonnie 2.100 złotych na zakup szafek do szatni. Tak mieszkańcy pomagają mieszkańcom gm. Jabłonna. Więcej TUTAJ.

SIERPIEŃ

kombatanci

Pierwszego sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Stało się ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Jabłonna pamiętała o 72. rocznicy tamtych wydarzeń. Punktualnie o godz. 17.00 zawyła syrena i zatrzymał się ruch – nasi mieszkańcy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Poległych w latach 1939-1945 na ul. Modlińskiej w Jabłonnie. Więcej TUTAJ.

lotto

W kolekturze przy ul. Ojca Augustyna Kordeckiego 26 w Chotomowie została trafiona „szóstka” w Lotto. Gracz, który wytypował szczęśliwe liczby, wygrał ponad 21 milionów złotych. Więcej TUTAJ.

WRZESIEŃ

szkola-w-jablonnie

Jolanta Braun została nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jabłonnie. Wcześniej pracowała na podobnym stanowisku w gimnazjum w Rumi, skąd jednak odeszła w kontrowersyjnych okolicznościach. Więcej TUTAJ.

swieto

Wrześniowa impreza przyciągnęła do Jabłonny setki mieszkańców naszej gminy oraz pobliskich miejscowości. Przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, jak i starszych uczestników imprezy. Z kolei wieczorem królowało disco polo. Święto Gminy Jabłonna należy uznać za udane. Więcej TUTAJ.

PAŹDZIERNIK

biblioteka

Uroczystość związana z 10-leciem nadania Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie imienia ks. Jana Twardowskiego przyciągnęła tłumy. Publiczność była pod wrażeniem programu artystycznego, a jedną z nagród zdobył lokalny dziennikarz – Jakub Janik. Więcej TUTAJ.

turniej

Blisko 100 zawodników zagrało w V Urodzinowym Turnieju Piłkarskim Marcina Wojciechowskiego. Po emocjonującym finale zwyciężyła drużyna Piasek Rembertów. Więcej TUTAJ.

LISTOPAD

przedszkole

30 listopada okazało się, że sztandarowa inwestycja wójta Chodorskiego będzie miała blisko półroczne opóźnienie. Kilka miesięcy temu dołożono ponad milion złotych, żeby rozbudowa Przedszkola Gminnego w Jabłonnie zakończyła się jeszcze w 2016 roku i od 1 stycznia 2017 roku dzieci mogły korzystać z nowej części obiektu. Nie udało się. Więcej TUTAJ.

dsc_0379

Dzięki zaangażowaniu m.in. red. naczelnego portalu Jabłonna Dla Mieszkańców, Daniela Szablewskiego i lokalnego społecznika, Piotra Trzaskoma kolejne rodziny z budynku komunalnego przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie otrzymały decyzje dotyczące przydziału nowych lokali. Mieszkańcy opuszczają zagrażający życiu budynek. Więcej TUTAJ.

GRUDZIEŃ

pomysly

Urząd Gminy zrezygnował z generalnego remontu budynku przy ul. Zegrzyńskiej 1 w Jabłonnie. Mimo że firma przygotowała trzy koncepcje, gmina odstąpiła od dalszych zapisów umowy polegających na wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Postanowiono przeprowadzić jedynie niezbędne prace. Więcej TUTAJ.

osp

Samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem terenowym III kategorii, marki MAN ofiarował święty Mikołaj strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonnie. Więcej TUTAJ.

Jabłonna Dla Mieszkańców