Tarcza antyinflancyjna. Będą obniżki cen paliw

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ramach tzw. tarczy antyinflancyjnej obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia rząd wprowadzi na pięć miesięcy niższe ceny m.in. benzyny i oleju napędowego.

– Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej – mówił podczas dzisiejszej konferencji Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że „od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej, zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy”.

– Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że o ok. 20 nawet do 28-30 groszy – kontynuował premier.

Gaz ziemny i energia elektryczna

Premier zapowiedział również obniżenie VAT-u na gaz ziemny. – Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. – poinformował premier.

Obniżony zostanie także VAT na energię elektryczną. – Będzie obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.). Obniżka ma obowiązywać przez trzy miesiące od stycznia do marca 2022. Będzie też 0 proc. akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych – dodał.

fot. pixabay