W szpitalach jeszcze 43 przedszkolaków. Zostawcie zdrowe dzieci w domach

Jeszcze 43 przedszkolaków z Chotomowa przebywa w szpitalach w związku z zatruciem pokarmowym wywołanym salmonellą. Pozostałe dzieci zostały albo wypisane z placówek medycznych albo otrzymały leki. Rodzice przedszkolaków, które nie odczuwają żadnych objawów, są proszeni o zapewnienie opieki w poniedziałek we własnym zakresie.

Dziś informowaliśmy o zatruciu pokarmowym, do którego doszło w Gminnym Przedszkolu w Chotomowie w ostatni czwartek. Na objawy zatrucia wywołane salmonellą, uskarża się większość przedszkolaków, ale również część pracowników przedszkola.

– Zatruło się około 100 dzieci. Aktualnie w szpitalach przebywa 43 przedszkolaków, a było już nawet 60. Pozostałe dzieci, które miały lżejsze objawy, tj. wymioty i biegunkę, otrzymywały leki i były odsyłane do domów – informuje Arkadiusz Syguła, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

Po południu odbyło się spotkanie przewodniczących komisji i prezydium Rady Gminy z wójtem, podczas którego ustalono, jak informuje radny Syguła, że jutro w godzinach porannych przed przedszkolem będzie czekał gminny bus, który zabierze zdrowe dzieci w miejsce, w którym będą miały zapewnioną opiekę. Na pewno nie będzie to Szkoła Podstawowa w Chotomowie, co początkowo brano pod uwagę. Gmina z obawy o możliwość ewentualnego zarażenia zdrowych dzieci z podstawówki, wycofała si z tego pomysłu.

Radny Syguła jednakże prosi rodziców zdrowych przedszkolaków, żeby w poniedziałek zapewnili dzieciom opiekę we własnym zakresie, natomiast wysłanie najmłodszych na zajęcia było tylko ostatecznością.

Jutro ok. godz. 7.30 w przedszkolu pojawi się Sanepid. Z ramienia urzędu będzie obecny także Andrzej Jasiński, naczelnik wydziału Oświaty, Sportu i Spraw Społecznych.

Dziś ok. godz. 17.00 Urząd Gminy wydał poniższy komunikat:

– Przypominamy, że w związku z uzyskanymi informacjami o utrzymującym się stanie zagrożenia epidemiologicznego, w poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku Przedszkole Gminne będzie zamknięte.

Od wtorku (4 kwietnia) opieka nad zdrowymi dziećmi z Przedszkola Gminnego w Chotomowie zostanie wznowiona.

O miejscu i sposobie sprawowania opieki przedszkolnej poinformujemy po otrzymaniu decyzji sanepidu – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy.

Więcej na temat zatrucia pokarmowego w chotomowskim przedszkolu pisaliśmy TUTAJ. W najbliższych dniach będziemy na bieżąco informować o zaistniałej sytuacji.

Jabłonna Dla Mieszkańców