Szkolna zmieni nazwę bez konsultacji z mieszkańcami

Niedawno pisaliśmy o tym, że już za parę miesięcy ul. Szkolna w Jabłonnie zmieni nazwę na ul. Marmurową. To pokłosie uchwały podjętej przez Radę Gminy, którą przygotował Urząd Gminy. Po naszej publikacji pojawiło się dużo negatywnych głosów dotyczących zmiany nazwy ulicy. Jak okazało się, urząd nie przeprowadził konsultacji z mieszkańcami.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat zmiany nazwy ul. Szkolnej na odcinku od obwodnicy Jabłonny do granicy z Warszawą – TUTAJ.

– Dokumenty pół biedy… Kto odda pieniądze za wydrukowane ulotki, wizytówki, rollupy, banery, plakaty za kilka tys. zł? – pytała na naszym Facebooku p. Karolina.

– Jarosław Chodorski Wójt Gminy Jabłonna, dzięki za zmianę nazwy ulicy! Chłopie dlaczego ty […] wszystko za co się bierzesz? Przysponsorujesz mi wymianę szyldów firmy? – dopytywał p. Mariusz.

– Dziękujemy ślicznie zorganizowania tego bałaganu. Będę o tym pamiętał przy kolejnych wyborach. Myślę, że mieszkańcy tez pomyślą – dodał p. Krzysztof.

Głos w dyskusji na Facebooku zabrał również jeden z radnych.

– Zgodnie z informacją przekazaną podczas Sesji RG – „Urząd Gminy nie miał żadnych sygnałów od Mieszkańców przeciwko takiej zmianie nazwy ulicy” czyżby jakieś…? – pisał radny Adam Krzyżanowski. – Byłem święcie przekonany, że Państwo – po konsultacjach przeprowadzonych przez Urząd Gminy o tym wiecie i się na to godzicie. Szkoda, że znowu szwankuje przepływ informacji i być może naginanie rzeczywistości – dodał radny.

Jak okazuje się, urzędnicy nie widzieli potrzeby zapytania mieszkańców o ich zdanie. Powód? Nie wymagają tego przepisy.

– Odnosząc się do zarzutu nieprzeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi dotyczących zmiany nazwy zauważyć trzeba, że ustawodawca nie zobligował organu gminy do zasięgania opinii mieszkańców w tym przedmiocie, bowiem żaden przepis prawa nie zobowiązuje do ich przeprowadzenia. Zatem kwestia przeprowadzenia (zaniechania przeprowadzenia) takich konsultacji z mieszkańcami wsi nie ma wpływu na ocenę legalności uchwały. Na uwagę zasługuje fakt, że od kilku lat urząd gminy (na wnioski kierowane przez radnych bądź mieszkańców) prowadzi działania mające na celu porządkowanie nazewnictwa ulic i numeracji posesji na terenie gminy Jabłonna (w Chotomowie: ul. Sielska, ul. Porannej Rosy, ul. Serdeczna, ul. Życzliwa, ul. Urocza, ul. Jutrzenki, ul. Cicha) bez przeprowadzania konsultacji społecznych – informuje Referat Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Gminy.

Urząd Gminy twierdzi, że wprowadzenie zmian jest konieczne, ponieważ obecny bałagan w numeracji i zdublowanie nazwy ul. Szkolnej jest nie tylko utrudnieniem dla kurierów i listonoszy, ale także może znacznie opóźnić przyjazd straży pożarnej, policji czy pogotowia ratunkowego.

Jabłonna Dla Mieszkańców