Szkoła zapłaciła za traktorek. Wójt dołożył z prywatnych pieniędzy

Gmina zaoszczędziła 3.400 złotych na zakupie traktorka-kosiarki dla Szkoły Podstawowej w Chotomowie. Duża w tym zasługa wójta, wicewójta oraz jednego z radnych, którzy opłacili brakującą kwotę z prywatnych pieniędzy. Czy w ten sposób próbowali ukryć brak znajomości prawa dotyczącego zamówień urzędowych?

Przypomnijmy, w wakacje pisaliśmy o zakupie urządzenia Wolf Scooter Eport Pro 76 cm z koszem mini, za które jedna z jabłonowskich firm wystawiła fakturę na kwotę 5.900 zł.

Jak okazało się, gmina zdecydowała się na zakup urządzenia bez zabezpieczenia finansowego w budżecie. Wójt liczył, że radni na czerwcowej sesji zgodzą się przesunąć 10.380 zł na zakup traktorka oraz urządzenia do olejowania podłóg drewnianych w chotomowskiej podstawówce. Jarosław Chodorski jednak przeliczył się i na ten cel przekazano jedynie 7.000 zł, co oznaczało, że nie będzie odpowiednich środków na zapłacenie za traktorek, z którego już od kilku dni korzystała szkoła.

W związku z tym, że na czerwcowej sesji, szkoła otrzymała tylko 2.620 zł na zakup zwykłej kosiarki (a nie traktorka, za który już otrzymała fakturę na 5.900 zł), 9 lipca w Urzędzie Gminy złożono pismo, w którym zwrócono się o dołożenie 3.400 zł na zakup traktorka-kosiarki. Do tego przesunięcia w budżecie już jednak nie doszło, ponieważ oznaczałoby ono złamanie prawa. Najpierw bowiem wystarczająca kwota musi zostać zabezpieczona w budżecie gminy, a dopiero później można podpisać umowę z wykonawcą.

Na początku sierpnia poinformowano nas, że zakup kosiarki będzie współfinansowany przez wójta J. Chodorskiego, wicewójta Marcina Michalskiego i część radnych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy samorządowcom udało się wpłacić na konto szkoły “dobrowolne” datki, aby ta mogła zapłacić firmie 5.900 zł za urządzenie.

– Faktura została zapłacona z dochodów własnych szkoły oraz darowizny 3 osób, które przekazały środki na ten cel. Osoby, które przekazały swoje prywatne środki na zakup traktorka, nie upoważniły mnie do przekazania informacji, o które Pan pyta (zapytaliśmy, jakie środki finansowe wpłacili wójt i wicewójt oraz którzy radni i w jakich kwotach zaangażowali się w opłacenie faktury z prywatnych pieniędzy – przyp. red.) – odpowiedział naszemu dziennikarzowi Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

Jabłonna Dla Mieszkańców