Inwestycje przybierają na sile. Strach przed referendum?

Groźba ewentualnego referendum wpłynęła mobilizująco na wójta Jarosława Chodorskiego, który ostatnio podpisał trzy umowy na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Blisko sześć milionów złotych zostanie wydane na inwestycje w Chotomowie. Na obecną chwilę Urząd Gminy nie pozyskał na ten cel ani złotówki zewnętrznego dofinansowana.

Gmina planuje w 2017 roku zakończyć trzy projekty związane z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi w Chotomowie. W ubiegłym i bieżącym tygodniu wójt Chodorski podpisał umowy z wykonawcami na łączną kwotę 5.665.058,39 zł.

Pierwsza umowa zakłada budowę kanalizacji na ul. Partyzantów, Jasnej, Gwiaździstej, Szafirowej, Serdecznej, Życzliwej, Tęczowej, Szczęśliwej, Radosnej, Wesołej i Pogodnej w Chotomowie. Jej zakres obejmie budowę sieci o długości ok. 5 kilometrów i podłączenie do niej  ok. 250 gospodarstw. W ramach inwestycji u zbiegu ul. Partyzantów i Jasnej zostanie wybudowana pompownia. Inwestycję ma wykonać Instalbud z Rzeszowa do końca października 2017 r. Będzie ona kosztować 3.186.485,39 zł.

Z kolei budowa sieci wodociągowej w ul. Polnej, Okólnej, Konopnickiej, Żwirki i Wigury, Niecałej, Piusa XI i Kościuszki w Chotomowie będzie kosztować 886.092 zł. Firma z Dąbrówki zobowiązała się zakończyć inwestycję do 30 czerwca 2017 r. W jej ramach wybuduje 2.323 metry sieci, 30 hydrantów, komorę wodomierzową i 156 odgałęzień od przewodu głównego.

Dziś wójt podpisał umowę z Zakładem Usług Budowlanych INWOKAN na budowę sieci wodociągowej na długości ok. 4 km na ul. Piusa XI, Partyzantów, Dolinowej, Św. Tomasza z Akwinu, Kościelnej, Tęczowej, Świetlistej i Jasnej w Chotomowie (tzw. opaska cmentarza). Ponadto powstanie ok. 152 odgałęzień od przewodu głównego i ok. 27 hydrantów. Inwestycja będzie kosztować 1.592.481 zł.

Należy docenić zaangażowanie wójta, które przybrało na tempie po rozpoczęciu zbiórki podpisów w sprawie odwołania go ze stanowiska w drodze referendum, ale jednocześnie trzeba zastanowić się, czy gm. Jabłonna będzie w stanie pozyskać jakiekolwiek środki zewnętrzne na wspomniane inwestycje. Przy informacji opublikowanej przez Urząd Gminy, która dotyczy budowy sieci wodociągowej w tzw. opasce cmentarza w Chotomowie, nie ma ani słowa, że gmina będzie ubiegać się o środki zewnętrzne. Stąd wynika, że ok. 1.600.000 zł będzie wydatkowane tylko i wyłącznie ze środków własnych gm. Jabłonna.

Przy pozostałych inwestycjach – za łączną kwotę 4.072.577,39 zł – wójt zamierza ubiegać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2010. Nie jest jednak powiedziane, że wniosek przejdzie pozytywną weryfikację. W tej kadencji zdarzało się bowiem, że ze względu na błędy formalne gmina nie miała nawet szans na wzięcie udziału w weryfikacji wniosku (tzw. schetynówka na ul. Szkolnej w Jabłonnie).

Jeżeli okaże się, że gm. Jabłonna będzie musiała wydać prawie 6.000.000 zł na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Chotomowie bez wsparcia zewnętrznego, możliwe, iż ucierpią na tym mieszkańcy Jabłonny i wsi zachodnich. Budżet bowiem nie jest z gumy i na niektóre inwestycje po prostu nie wystarczy pieniędzy. Czy walka o trwanie na stanowisku będzie tożsama z przetrwaniem gm. Jabłonna, nie wspominając już o jej rozwoju? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Daniel Szablewski