Stowarzyszenie posprzątało zaniedbane pomniki

Tydzień temu pisaliśmy o zaniedbanych miejscach pamięci narodowej na cmentarzu w Jabłonnie. W ten weekend na masztach pojawiły się nowe biało-czerwone flagi, wymienione zostały znicze, złożone kwiaty, natomiast pomniki wysprzątane. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jabłonna w ten sposób oddało hołd ludziom, którzy oddali życie za Polskę.

W poprzedni weekend na łamach naszego portalu opublikowaliśmy list mieszkańca gm. Jabłonna, który także przesłał do nas zdjęcia zaniedbanych pomników na jabłonowskim cmentarzu. Za utrzymanie miejsc pamięci narodowej odpowiedzialny jest Urząd Gminy.

– Patriotyzm to nie tylko wpis na Facebooku: „Cześć i chwała bohaterom!”, ale także pielęgnowanie pamięci o poległych żołnierzach. Można to robić dbając o porządek na pomnikach. Jak przed każdymi świętami wybrałem się na cmentarz w Jabłonnie, aby zapalić znicze. Brudna, opuszczona do połowy masztu biało-czerwona flaga, wypalone znicze, brak jakiejkolwiek – nawet skromnej – wiązanki, nieposprzątany pomnik – tak wygląda zbiorowa mogiła 39 polskich żołnierzy poległych pod Jabłonną we wrześniu 1939 roku. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd! – napisał nasz czytelnik.

Na ten apel zareagowali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jabłonna, którzy w ostatnią sobotę posprzątali dwa pomniki.

– Dziś wspólnie z Koleżankami oraz Kolegami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jabłonna posprzątaliśmy zaniedbane mogiły polskich żołnierzy poległych za Ojczyznę oraz więźniów Pawiaka rozstrzelanych przez Gestapo. Złożyliśmy biało-czerwone kwiaty, zapaliliśmy znicze oraz wciągnęliśmy na maszty czyste biało-czerwone flagi. Panie Edmundzie Kuklewski, Kapitanie Armii Krajowej VII Obwodu Obroża, melduję, że zadanie zostało wykonane! – napisał na Facebooku Adam Krzyżanowski, prezes stowarzyszenia.

W rozmowie z naszą redakcją radny stwierdził, że także p. Kuklewski zwrócił uwagę na zaniedbane miejsca pamięci narodowej na terenie gm. Jabłonna. W związku z tym A. Krzyżanowski postanowił wspólnie z kilkoma osobami posprzątać mogiły. Ponadto zobowiązał się, że na najbliższej sesji Rady Gminy poruszy temat zaniedbanych pomników i poprosi wójta o realizowanie obowiązku, który spoczywa na nim jako osobie zarządzającej Urzędem Gminy.

– Od pewnego czasu wszystkie miejsca pamięci narodowej na terenie naszej gminy są zaniedbane. Władze gminy zapomniały o swoim obowiązku i pomniki nie są sprzątane w odpowiednim czasie, mimo że gmina jest zobowiązania do dbania i pielęgnowania miejsc pamięci narodowej. Na tym cmentarzu jest mogiła Żołnierzy Września, którzy zginęli pod Jabłonną i był tam po prostu śmietnik. Szczególnie smutny był widok obszarpanej, brudnej flagi – komentuje Edmund Kuklewski, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK z siedzibą w Jabłonnie.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. czytelnik, SPGJ