Rozmawiali o rozbudowie przedszkola

Poznaliśmy pierwsze szczegóły projektu rozbudowy Przedszkola Gminnego w Jabłonnie. Wójt obiecał, że inwestycja powinna kosztować maksymalnie 1,5 miliona złotych. Przypomnijmy, że kosztorys inwestorski może pochłonąć blisko 2.250.000 złotych. Jeden z radnych chce rozmawiać o publicznych pieniądzach tylko w zamkniętym gronie.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji Rady Gminy przedstawiciel firmy wykonującej projekt przebudowy jabłonowskiego przedszkola, omówił szczegóły planowanej inwestycji. Osoby obecne tego dnia w sali konferencyjnej dowiedziały się, że m.in. nowy budynek będzie dwukondygnacyjny i dodatkowo powstanie poddasze nieużytkowe wykorzystywane do celów gospodarczych. Gmina nie może kontynuować zabudowy parterowej, ponieważ nie pozwala na to zbyt mała powierzchnia działki. Musi bowiem być pozostawiony teren na plac zabaw oraz plac manewrowy dla jednostek ratowniczych.

W nowej części planowane są cztery sale przeznaczone do zajęć z dziećmi. Każda z nich będzie wyposażona w pomieszczenia sanitarne i techniczne. Co ciekawe, w dobudowanej części będzie zainstalowany dźwig techniczny, który będzie sporym udogodnieniem przy przenoszeniu posiłków dla maluchów na piętro. Pewne kontrowersje wywołała informacja, że zaprojektowano  dach wielospadowy. Radny powiatowy Zbigniew Garbaczewski zapytał, dlaczego nie pomyślano, aby na poddaszu zaprojektować sale dla dzieci. Gdy projektant zauważył, że nie pozwalają na to przepisy, radny odpowiedział, że tego typu dach pochłonie zbyt duże środki finansowe, a korzyści z jego gabarytów będą żadne.

Poruszono również temat miejsc parkingowych. Radny Marek Zieliński przekonywał, że gdyby było wejście na teren przedszkola od strony ul. Parkowej, część rodziców parkowałaby auta właśnie w tamtym rejonie. Wójt Jarosław Chodorski przyznał, że taki wariant jest brany pod uwagę.

Władze gminy zbyt chętnie nie wypowiadały się na temat finansowania inwestycji. Jeszcze dwa tygodnie temu radni oznajmili wójtowi, że gmina może wydać na rozbudowę przedszkola nie więcej niż 1.500.000 zł, czyli tyle, ile zostało zapisane w tegorocznym budżecie. Wspomniana deklaracja był spowodowana tym, że urząd wiedział, iż inwestycja może kosztować nawet 2.244.836 zł, a i tak do budżetu wpisano sporo niższą kwotę. Radni zatem ponownie zapytali wójta, ile gmina planuje wydać na rozbudowę przedszkola.

– Przewidujemy, że powinniśmy zmieścić się w kwocie 1.500.000 zł. To pokaże postępowanie przetargowe – odpowiedział J. Chodorski.

Gdy dopytywano wójta, co będzie, jeśli inwestycja jednak będzie kosztować tyle, ile zakłada kosztorys inwestorski, radny Wojciech Nowosiński (startujący w wyborach z komitetu J. Chodorskiego) zasugerował, że o takich sprawach nie powinno rozmawiać się publicznie.

– Mam propozycję, żebyśmy na temat pieniążków mówili w zamkniętym gronie. To powinno być objęte tajemnicą, bo to jest później element do negocjacji z potencjalnymi wykonawcami. Nie mówmy o tym na zewnątrz. Nie ma potrzeby – przekonywał radny Nowosiński.

– To są pieniądze podatnika – skomentował zdziwiony Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy.

Jabłonna Dla Mieszkańców