Rodzice z Jabłonny wywalczyli oczyszczacze dla całej gminy

– Dzięki naszej akcji, w szkole właśnie zamontowano oczyszczacze powietrza. Wójt przyjechał osobiście przekazać je dzieciom i odwiedził naszą klasę, która zainicjowała akcję antysmogową – pisze do nas jedna z mam ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie. W styczniu rodzice z Jabłonny przeprowadzili zbiórkę podpisów w sprawie walki ze smogiem. Kilka miesięcy później nasza redakcja pomogła nagłośnić temat.

Na początku roku rodzice ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie zaapelowali o bardziej radykalne kroki w walce ze smogiem. W piśmie, które w lutym otrzymali: wójt, przewodniczący rady, dyrektor szkoły oraz komendant policji, rodzice poprosili o organizację cyklicznych kontroli domów znajdujących się w okolicy szkoły, zakup oczyszczaczy powietrza oraz drona, który sprawdzałby skład dymu wydobywającego się z kominów. Na pismo odpowiedział wówczas tylko komendant policji. Po nagłośnieniu apelu rodziców przez Kurier Jabłonny, władze gminy postanowiły zainteresować się tematem złej jakości powietrza.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rodzice z Jabłonny chcą walki ze smogiem

– Dzięki naszej akcji w szkole zamontowano właśnie oczyszczacze powietrza. Wójt przyjechał osobiście przekazać je dzieciom i odwiedził naszą klasę, która zainicjowała akcję antysmogową. Wysłałam przed chwilą oficjalne podziękowanie do Wójta i Rady Gminy. Myślę, że mogliby Państwo napisać o tym, gdyż to duży nasz społeczny oddolny sukces. Oczyszczacze zakupiono do wszystkich klas, więc inwestycja była pokaźna. Jesteśmy bardzo zadowoleni, choć nie zwalniamy tempa. Dalej będziemy walczyć o kontrole okolicznych domów wokół szkoły i chcielibyśmy doprowadzić do zakupu drona. Nasza koleżanka z klasy, mama jednego z chłopców, już nawet w swojej firmie pracuje nad takim dronem, jak uda nam się to zakończyć z pozytywnym skutkiem, podzielimy się z Gminą tą wiedzą – pisze do nas p. Ada, jedna z inicjatorek akcji.

Jak okazało się, Urząd Gminy postanowił pójść dalej i zakupił oczyszczacze powietrza nie tylko do jabłonowskiej szkoły, ale rozszerzył akcję również o Szkołę Podstawową nr 2 im. Orła Białego w Chotomowie.

– Nowoczesne oczyszczacze zostały ustawione we wszystkich salach lekcyjnych, bibliotece, stołówce oraz świetlicy. Oprócz pochłaniania pyłów zadaniem sprzętu jest także niwelowanie bakterii i wirusów – informuje gmina.

Oczyszczacze zostały zakupione także do wszystkich jednostek gminnych, takich jak: Gminny Ośrodek Zdrowia w Jabłonnie oraz w Chotomowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie, Chotomowie oraz Skierdach, Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. J. Twardowskiego w Jabłonnie i Chotomowie.

Gmina Jabłonna zakupiła łącznie 76 oczyszczaczy powietrza wraz z zapasowymi filtrami za łączną kwotę 74 000 zł przy wsparciu Województwa Mazowieckiego.

fot. Szkoła Podstawowa w Jabłonnie