Rodzice z Jabłonny chcą walki ze smogiem

Rodzice ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie apelują o bardziej radykalne kroki w walce ze smogiem. W piśmie, które otrzymali: wójt, przewodniczący rady, dyrektor szkoły oraz komendant policji, rodzice proszą o organizację cyklicznych kontroli domów znajdujących się w okolicy szkoły, zakup oczyszczaczy powietrza oraz drona, który sprawdzałby skład dymu wydobywającego się z kominów. Mimo że minęły już blisko 4 miesiące od wystosowania pisma, odpowiedział na nie tylko komendant policji.

Na początku maja opisaliśmy interwencję jednej z czytelniczek. Mieszkanka Jabłonny wskazała mężczyznę, który notorycznie przywozi do domu płyty meblowe i prawdopodobnie je pali. Informację na ten temat otrzymaliśmy kilka miesięcy wcześniej i od razu zgłosiliśmy ją do Urzędu Gminy, aby przeprowadził kontrolę. Cały tekst można przeczytać TUTAJ. Niestety w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się odpowiedzi na zadane pytania.

W niedługim czasie do naszej redakcji odezwali się rodzice, którzy także zgłosili problem smogu i również nie otrzymali odpowiedzi od Urzędu Gminy.

– W styczniu zrobiliśmy w szkole akcję zbierania podpisów rodziców z prośbą o interwencję. 1.02.2019 r. wysłałam listem poleconym pisma do Wójta Jarosława Chodorskiego, Komendanta policji Artura Purzyckiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Wojciecha Nowosińskiego i Dyrektor Szkoły w Jabłonnie Jolanty Braun. Pismo zawierało postulaty oraz propozycje rozwiązania problemu. Tylko Pan Komendant do mnie zadzwonił i wykazał zainteresowanie informując, że jeżeli padną takie zalecenia ze strony władz Jabłonny to są w gotowości pomóc. Niestety jednak ani Pan Wójt, ani przedstawiciele Rady Gminy nie pofatygowali się by cokolwiek z tematem zrobić i odpowiedzieć. Nasze starania, poświęcone godziny na zbieranie podpisów innych rodziców, aby chronić nasze dzieci i zadbać o ich przyszłość poszły całkowicie na marne, nikt nawet się nad nimi nie pokłonił… Widać kampania się już skończyła. Jestem bardzo zawiedziona postawą władz. Poniżej w mailu załączam kopię wysłanego pisma […]. Do dziś cisza, bez odpowiedzi. Może nadszedł czas, aby poinformować mieszkańców o tym jak traktowane są przez władzę ich inicjatywy i wnioski w tak ważnych i kluczowych dla zdrowia naszych dzieci i przyszłości Jabłonny sprawach – pisze nasza czytelniczka.

Poniżej publikujemy pełną treść pisma.

Szanowny Panie Wójcie,

Jako rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie jesteśmy głęboko zaniepokojeni jakością powietrza wokół szkoły. Cieszy nas pismo wystosowane przez Pana w grudniu do Komendanta Policji w Jabłonnie, nawołujące do współpracy w walce ze smogiem, jednakże jednocześnie martwi nas fakt, iż mamy poczucie, że nadal w tej sprawie niewiele się zmieniło. Zdajemy sobie sprawę, że walka ze smogiem jest walką wieloetapową, wymagającą tygodni pracy, kontroli, wymiany pieców, zmiany świadomości mieszkańców, którzy przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza palonymi odpadami, jednakże jako rodzice dzieci, które mają być naszą przyszłością, które mają być naszą inwestycją w przyszłość i przyszłą siłą naszej Gminy nie mamy czasu na czekanie czy bierne przyglądanie się problemowi i oczekujemy bardziej radykalnych kroków:

1. Zwracamy się z prośbą o organizację cyklicznych kontroli domów znajdujących się w okolicy szkoły. Mamy nieodparte poczucie, że jest to jedno z newralgicznych miejsc, gdzie osób zanieczyszczających powietrze jeszcze szczególnie dużo. Wielu z nas, rodziców, pracuje nie tylko w Jabłonnie, ale również w Warszawie. Wielokrotnie po powrocie z pracy, gdy wjeżdżamy na ulicę Szkolną, uderza nas smród smogu unoszącego się wokół budynku, w którym nasze dzieci spędzają całe dnie. Poczucie, że nasze przyszłe pokolenia zatruwane są ze szczególną intensywnością budzi w nas ogromny niepokój. Martwimy się o zdrowie i przyszłość naszych dzieci.

2. Mając na uwadze wielowymiarowość i złożoność problemu zwracamy się także z apelem o realną pomoc. Po wielu rozmowach z Rodzicami, jesteśmy zgodni co do jednego. Szkoła, podobnie jak przedszkole w Jabłonnie, potrzebuje oczyszczaczy powietrza. To jedyna na ten moment skuteczna broń z tym, nad czym na ten moment nie jesteśmy w stanie zapanować – wszechobecnym smogiem. Nasze dzieci spędzają w szkole od kilku do nawet 12 godzin dziennie. Wdychając tak zanieczyszczone powietrze w szkole są kompletnie bezbronne względem okolicznych trucicieli i bezpośrednio narażone na choroby płuc, dróg oddechowych czy nowotwory.

3. Obserwując walkę ze smogiem w innych miejscach w Polsce apelujemy również zagospodarowanie środków na zakup dronów sprawdzających skład dymu wydobywającego się z kominów. Takie rozwiązanie zostało już wprowadzone m.in. w Katowicach, co znacznie usprawnia i przyspiesza walkę z problemem palenia śmieci w domach.

Wierzymy, że oczyszczacze powietrza zamontowane początkowo w świetlicach, a docelowo we wszystkich klasach, w połączeniu z zaostrzonymi kontrolami domów w okolicy szkoły, pozwolą nam w realny i w miarę szybki sposób zminimalizować problem i uchronić nasze dzieci przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, na które są obecnie narażone. Niestety nie możemy zgodzić się na tak fatalny stan jakości powietrza, na którego wdychanie narażone są nasze dzieci, a razem z nimi my. Jakość powietrza według czujnika umieszczonego nad wejściem do szkoły w dniu 07.01.2019 r. była porównywalna z najgorszymi wynikami z Krakowa czy Katowic. Norma PM 2,5 wynosiła 808%, PM 10 wyniosła 696%. To wynik o kilkaset procent gorszy niż porównywalne normy w Warszawie.

Kopię niniejszego pisma pozwalamy sobie dostarczyć do Pana Artura Purzyckiego – Komendanta Policji w Jabłonnie, względem którego kierujemy prośbę o organizację kontroli okolicznych domów i przesłanie nam raportu z tych kontroli, do Pani Jolanty Braun – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonnie, na której wsparcie liczymy oraz do Rady Gminy Jabłonna, z apelem aby poruszyła temat na najbliższym posiedzeniu i wsparła Pana Wójta w organizacji środków na walkę ze smogiem. Wierzymy, że wszyscy Państwo poprą naszą inicjatywę, zaangażują się w nią i wspólnymi siłami doprowadzą do realizacji wyżej wymienionych celów.

Bardzo prosimy o ustosunkowanie się do naszego apelu. Kontakt z nami możliwy jest zarówno mailowo […], jak i telefonicznie pod numerem […].

Z poważaniem,
Inicjatorzy akcji – Rodzice Dzieci klasy II D Szkoły Podstawowej w Jabłonnie wraz z Rodzicami dzieci z zerówek i pozostałych klas

Pod pismem podpisało się 90 osób.