Rekordowo niski poziom wody w Wiśle

– W poniedziałek woda w Wiśle na wodowskazie w stolicy osiągnęła rekordowo niski poziom 51 cm – informuje Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego. Według prognoz przewidywany jest dalszy spadek. Niski stan wody może utrudniać codzienną pracę elektrowni, przemysłu czy żeglugi. Dostawy energii dla mieszkańców województwa obecnie nie są jednak zagrożone.

Największym problemem dla elektrowni na Mazowszu (Ostrołęka, Kozienice, Żerań, Siekierki) w związku z sytuacją meteorologiczną jest temperatura wody używanej do chłodzenia bloków oraz jej niewystarczająca ilość (w związku z niskimi stanami). Mimo to obecnie urządzenia pracują bez zakłóceń. 11 sierpnia rząd zdecydował, że do końca miesiąca mogą być wprowadzane ograniczenia w dostawach i poborze prądu dla dużych odbiorców, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW (nie dotyczą odbiorców wrażliwych).

Niskie stany wód mogą być paradoksalnie zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób kąpiących się, ponieważ ośmielają do wchodzenia na obszary, które z powodu wysokiego stanu wód dotychczas były niedostępne. Może się to przyczynić do większej liczby utonięć. Nieznajomość terenu, muliste dno, niska jakość wody to zagrożenie dla życia i zdrowia tych osób. Powinni o tym pamiętać także „poszukiwacze skarbów”. Osoby nie znające dobrze zbiornika i nie wiedzące o obniżeniu stanu wody podczas skoku na płytką wodę mogą doznać urazu kręgosłupa lub utonąć.

Warto odnotować, że stan wody w Wiśle na wodowskazie w Modlinie wyniósł dzisiaj 241 cm.

Jabłonna Dla Mieszkańców