Radni znajdą pieniądze na wynagrodzenia dyrektora i prezesa? Podatek od nieruchomości w górę?

Podczas jutrzejszej sesji gminni radni będą głosować nad projektami uchwał dotyczącymi m.in. utworzenia spółki EKO Jabłonna, powołania Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jabłonnie oraz wysokości stawek podatku od nieruchomości. Podwyżka podatku ma zwiększyć przyszłoroczne dochody gminy o ok. 439 tys. zł. Czy to wystarczy na wynagrodzenia dla nowego prezesa spółki i nowego dyrektora OSiR?

W porządku obrad jutrzejszej (25.11) sesji Rady Gminy znajduje się projekt uchwały dotyczący utworzenia jednoosobowej spółki prawa handlowego pod firmą Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO Jabłonna. Ponadto radni będą głosować nad uchwałą o powołaniu od 1 stycznia 2020 roku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jabłonnie, który ma zostać wydzielony z obecnie istniejącego Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie (Centrum Kultury będzie funkcjonować osobno).

Ile będą zarabiać w spółce i ośrodku sportu?

Decyzje związane z utworzeniem GPK EKO Jabłonna oraz OSiR Jabłonna wpłyną na zwiększenie zatrudnienia w strukturach gminnych. Powstaną m.in. stanowiska prezesa spółki i dyrektora OSiR. W ubiegłym roku dyrektor GCKiS Jabłonna, po odliczeniach do opodatkowania, zarobił ponad 110 tys. zł. Powstaną również stanowiska dla szeregowych pracowników.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Powołają spółkę EKO Jabłonna. Powstanie też Ośrodek Sportu i Rekreacji

Podatek od nieruchomości w górę?

Wszystko wskazuje na to, że środki finansowe na wynagrodzenia nowych pracowników, dyrektora i prezesa zostaną wygospodarowane w wyniku podniesienia stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok. Jak informuje Gazeta Powiatowa, podczas Komisji Rozwoju radni zgodzili się na propozycję gminnej skarbniczki Marty Wojtachnio odnośnie podniesienia podatku o 5 groszy z 0,70 zł do 0,75 zł za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i o 7 groszy dla gruntów pozostałych z 0,33 zł do 0,40 zł za metr kwadratowy.

Zgodnie z wyliczeniami skarbnika, dzięki temu dochody gminy zwiększyłyby się w 2020 roku o ok. 439 tys. zł. Wójt Jarosław Chodorski mógłby przeznaczyć je np. na wynagrodzenia w GKP EKO Jabłonna i OSiR Jabłonna.

Sprawdzimy jak głosują radni

W nowym tygodniu opublikujemy imienne listy z głosowań Rady Gminy odnośnie uchwał dotyczących utworzenia spółki, powołania zakładu budżetowego oraz wysokości stawek podatku od nieruchomości.