Kurier Jabłonny

Jabłonna Pogoda na 3 dni
JabłonnaWydarzenia

Radni uchwalili budżet na 2015 rok

Blisko 60 milionów złotych wynosi tegoroczny budżet gminy Jabłonna. Podczas środowej sesji radni zagłosowali jednogłośnie za jego przyjęciem. Podczas dyskusji nie zabrakło emocji.

W środę, 28 stycznia w Jabłonnie odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, na której pod głosowanie została poddana uchwała budżetowa na 2015 rok. Zakłada ona dochody gm. Jabłonna na poziomie prawie 60 mln zł i wydatki wynoszące ok. 58,5 mln zł. Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek.

– Jest to budżet poprzedniego wójta, zostały w nim wprowadzone pewne zmiany przez Komisję Budżetową lub poszczególne komisje w minimalnym zakresie. Niewiele można było zrobić – komentował na mównicy radny Mariusz Grzybek. – Dziwi mnie, że przed wyborami padały hasła, że będą robione kanalizacja i wodociągi, a w tej chwili będą realizowane tylko projekty. Nie ma też wspólnego biletu ze stacji w Chotomowie oraz brakuje ciągłości działania w kwestii połączenia chodnikiem szkół w Chotomowie. Nie rozumiem dlaczego pojawiały się wcześniej inne informacje niż te, które są w budżecie – kontynuował.

Najpierw jednak przeprowadzono głosowanie nad wprowadzeniem do budżetu zmian za wnioskami, które wypracowały merytoryczne komisje. Zawnioskowały one m.in. o budowę nowych punktów oświetleniowych, położenie nakładek asfaltowych, organizację festynów na Dzień Dziecka, dotacje na kluby sportowe czy wykonanie dokumentacji projektowej sieci wodociągowej. Pieniądze przeznaczono i na wsie zachodnie, i na Chotomów oraz Jabłonnę. Jaki zatem przebieg miało głosowanie? „Za” byli prawie wszyscy radni, wstrzymali się od głosu: Włodzimierz Kowalik, Paweł Krajewski i Tomasz Wodzyński. Na obradach nie była obecna Marta Lipińska.

– Jak komisja budżetowa mogła przeznaczyć 150.000 zł na projekt wodociągu dla Chotomowa i 49.00 na wsie za lasem? A Jabłonna jako największa wieś dostała zero? Z jakiego klucza państwo robiliście podział środków? – pytał zdenerwowany radny Wodzyński.

Z kolei radnemu Grzybkowi nie spodobało się, że w tegorocznym budżecie tylko ok. 1,5 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Jego zdaniem to zbyt mało.

– Do tej pory przeznaczaliśmy od 11 do 13 mln zł. W innych gminach przy mniejszym lub takim samym budżecie, są to kwoty rzędu prawie 30 mln zł. Mimo że po raz pierwszy nasze dochody osiągnęły poziom prawie 60 mln zł, jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. To przecież mieszkańcy są głównym płatnikiem tego budżetu, bo ok. 25 mln zł stanowią wpływy z podatków PIT – mówił Mariusz Grzybek.

Następnie Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy zarządził głosowanie nad uchwałą budżetową z przyjętymi wnioskami. Wszyscy radni byli „za”.

– Uchwała została przyjęta jednogłośnie i wyrażam nadzieję panie wójcie, że będzie pan konsekwentnie realizował ten budżet, a przyszłoroczny uwzględni wnioski pana Grzybka i znajdzie się w nim 30 mln zł na inwestycje – zakończył Witold Modzelewski.

Jabłonna Dla Mieszkańców