Przekażmy 1% dla organizacji pozarządowych z Mazowsza

203,4 mln zł – taką kwotę w ubiegłym roku mieszkańcy Mazowsza przekazali w ramach 1 proc. przy rozliczaniu podatku za 2019 rok. Taki zastrzyk finansowy to ogromne wsparcie dla organizacji pożytku publicznego (OPP), które dzięki temu mogą pomagać innym. – W ten sposób możemy pomóc organizacjom działającym blisko nas – zachęca marszałek województwa Adam Struzik.

Z roku na rok rośnie kwota, którą podatnicy z Mazowsza przekazują organizacjom pożytku publicznego. W ubiegłym roku było to aż 203,4 mln zł. To aż o blisko 8 mln zł więcej niż w 2019 roku. Swoje wsparcie dla organizacji pozarządowych z województwa mazowieckiego przekazało ponad 2,2 mln Mazowszan.

Jak zaznacza marszałek to wyjątkowa forma pomocy. – W przypadku 1 procenta darczyńca nic nie traci, za to obdarowany zyskuje nieocenione wsparcie. Rehabilitacja, specjalistyczne leczenie, posiłki dla osób bezdomnych czy opieka nad zwierzętami to tylko niewielki wycinek z tego, co za pozyskane w ten sposób fundusze robią organizacje pozarządowe. Wachlarz realizowanych przez nie projektów jest naprawdę szeroki. Warto zatem poświęcić chwilę i wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym. Ja już zdecydowałem, której organizacji z Mazowsza przekażę w tym roku 1 proc. Zachęcam Państwa do tego samego. Razem możemy zrobić wiele dobrego – mówi Adam Struzik.

Zgodnie z zasadami każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć. Pieniądze przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Piotr Kandyba, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę, że wybór organizacji, która otrzyma wsparcie leży w rękach podatników. – Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że my jako obywatele mamy możliwość wydać ten 1 proc. na to, co chcemy. W przeciwieństwie do pozostałych podatków, które płacimy, a nie zawsze zgadzamy się z celem, na jaki są przeznaczane. Zachęcam do wspierania organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych niewielkich, które działają lokalnie i wspierają wiele szczytnych inicjatyw. To nic nie kosztuje, a może kogoś uszczęśliwić i przywrócić wiarę w lepsze jutro – dodaje Piotr Kandyba.

W Polsce zarejestrowanych jest około 26 tys. fundacji i 117 tys. stowarzyszeń, co w sumie daje 143 tys. organizacji społecznych. Spośród nich aktywną działalność prowadzi ok. 100 tys. Tylko na Mazowszu działa blisko 23 tys. organizacji pozarządowych, z czego 1390 jest uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku. Działają w różnych obszarach życia społecznego – np. pomagają osobom chorym, zwierzętom, prowadzą działalność kulturalną lub sportową. Aktualizowany wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku znaleźć można na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Informacje dotyczące tego kto może przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych oraz jak tego dokonać, można znaleźć m.in. na uruchomionej przez urząd marszałkowski stronie https://www.dialog.mazovia.pl/wspolpraca/1-dla-opp

Źródło: Urząd Marszałkowski