Przebudowali drogę i zapomnieli o przejściu dla pieszych

– Dwa lata temu przebudowano ul. Kolejową przy PKP Chotomów, ale nadal nie wybudowano tam przejścia dla pieszych. Często korzystam ze stacji i widzę, że jest tam niebezpiecznie – pisze jedna z mieszkanek Chotomowa. W 2018 roku wójt Chodorski wykonywał w pośpiechu przebudowę ul. Kolejowej, byleby tylko zdążyć przed wyborami samorządowymi i… zapomniał o wytyczeniu przejścia dla pieszych. Starosta zachęca „zapominalskiego” wójta do budowy przejścia.

Jesienią 2018 roku gmina przebudowała ul. Kolejową tuż obok stacji PKP, m.in. położyła nowy asfalt oraz wybudowała chodnik. Urzędnicy zapomnieli jednak o wytyczeniu przejścia dla pieszych. O jego realizację od dłuższego czasu dopominają się mieszkańcy Chotomowa, Dąbrowy Chotomowskiej i okolicznych miejscowości.

– Droga jest równa, więc cieszą się kierowcy, którzy często przekraczają dozwoloną prędkość. W końcu tutaj dojdzie do tragedii. Mamy czekać do pierwszego wypadku śmiertelnego, żeby ktoś wybudował pasy i oświetlenie? Bo teraz urzędowi szkoda pieniędzy? Ile jest warte ludzkie życie? Na spowalniacze kilometr dalej na dziurawej drodze znalazła się kasy, a na to nie ma pieniędzy – zwracają się do nas mieszkańcy.

Zapytaliśmy wójta Jarosława Chodorskiego o termin budowy przejścia dla pieszych, jego doświetlenia i spowalniaczy. Wójt jednak zignorował nasze pytanie.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zamontowali progi zwalniające na… dziurawej drodze
Mieszkańcy wystąpili do starosty

Pod koniec ubiegłorocznych wakacji Inicjatywa Lokalna Mieszkańców Stacja Chotomów – Okno na Świat wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Legionowie o przeprowadzenie analizy organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Kolejowej na odcinku od ul. Partyzantów do ul. Wspólnej ukierunkowanej na wykonanie oznaczenia przejścia dla pieszych.

– Po przeanalizowaniu sytuacji ruchowej z uwagi na możliwość rozproszenia ruchu pieszych po wyjściu z peronów oraz istniejącą geometrię drogi tj. chodnik i ścieżkę rowerową po drugiej stronie drogi, wskazanym jest wyznaczenie przejścia dla pieszych. Powyższe rozwiązanie ma za zadanie uporządkować istniejący ruch pieszych odbywający się szczególnie w poprzek jezdni ul. Kolejowej – poinformował na początku września 2019 starosta Robert Wróbel.

Ponadto starosta wystąpił do wójta Chodorskiego z prośbą o ujęcie w najbliższych planach inwestycyjnych wykonania przejścia dla pieszych. Od tego momentu minęło już mniej więcej pół roku, ale przejścia dla pieszych nadal nie ma.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, którzy bezpośrednio z peronu wychodzą na wybudowaną 10 miesięcy temu ruchliwą…

Opublikowany przez Stacja Chotomów – okno na świat Czwartek, 5 września 2019

Inwestycja zrobiona na wybory?

Przypomnijmy, że wójt Chodorski zdecydował się przeznaczyć z gminnego budżetu około 2 mln zł na przebudowę ul. Kolejowej w Chotomowie. Inwestycja była realizowana naprędce jesienią 2018 roku. Radni wskazywali wówczas, że pośpiech spowodowany wyborami samorządowymi (które miały odbyć się właśnie w tym czasie) doprowadzi do tego, że prace mogą zostać wykonane niedbale, a inwestycja może zostać przepłacona. Mówili również wójtowi, że lepiej poczekać kilka miesięcy i zrealizować inwestycję wiosną.

Jak okazało się, mieli rację, ponieważ urząd zapomniał o budowie przejścia dla pieszych, jak również po wyborach firmy ubiegające się o realizację inwestycji proponowały niższe ceny niż przed wyborami.