Pozyskano 2 miliony na Dereniową

Już niedługo ul. Dereniowa w Jabłonnie zmieni się nie do poznania. Gmina Jabłonna pozyskała ponad 2 mln zł na jej przebudowę. 

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość podpisania umów na dofinansowanie inwestycji drogowych na terenie województwa mazowieckiego. Na zaproszenie marszałka Adama Struzika, w spotkaniu uczestniczyli Jarosław Chodorski, wójt gm. Jabłonna oraz skarbnik – Marta Wojtachnio.

Gmina Jabłonna ubiegała się o środki finansowe na budowę ul. Dereniowej w Jabłonnie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jabłonowski urząd zajął 40. miejsce, czyli ostatnie uprawniające do pozyskania dotacji. Zgodnie z umową gm. Jabłonna otrzyma 2.128.039,00 zł środków zewnętrznych na budowę ul. Dereniowej wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem ulicznym oraz przebudową sieci średniego i niskiego napięcia. Ponadto urząd będzie zobowiązany do wyłożenia środków własnych.

– Inwestycje drogowe należą do bardzo kosztownych, dlatego samorządy chętnie aplikują o dodatkowe środki na ten cel. Nie inaczej było w przypadku tego naboru. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie beneficjentów. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 167 wniosków opiewających na kwotę ponad 165 mln zł. To czterokrotność kwoty, jaką mogliśmy przeznaczyć w ramach tego konkursu – mówi marszałek Adam Struzik.

W ramach konkursu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” powiaty, gminy lub ich związki mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 3 mln zł.

Inwestycje realizowane będą na terenie gmin: Sobolew, Klembów, Garwolin, Mińsk Mazowieck, Grójec, Korczew, Brok, Strachówka, Grudusk, Wąsewo, Pokrzywnica, Jadów, Czerwińsk nad Wisłą, Bodzanów, Strzegowo, Olszewo-Borki, Łyse, Różan, Kowala, Pułtusk, Osieck, Rościszewo, Mokobody, Latowicz, Garbatka-Letnisko, Kałuszyn, Błędów, Żelechów, Długosiodło, Raciąż, Belsk Duży, Kotuń, Dębe Wielkie, Małkinia Górna, Ostrów Mazowiecka, , Szydłowiec, Mszczonów, Jabłonna, a także powiatu węgrowskiego oraz miasta i gminy Pilawa.

Daniel Szablewski, fot. Michał Słaby / Urząd Marszałkowski