Pomnik Orła Białego do rozbiórki i przeniesienia

Urząd Gminy zamierza wydać ponad 300.000 złotych na rozebranie Pomnika Orła Białego w Chotomowie i odtworzenie go na nowym miejscu. Powód? Obecnie podczas uroczystości patriotycznych ruch na ul. Partyzantów wstrzymywany jest na 45 minut.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpoczną się pracę związane z renowacją Pomnika Orła Białego. Jak okazuje się, wójt Jarosław Chodorski zamierza przenieść go na nowe miejsce.

– Projekt zakłada rozebranie istniejącego Pomnika Orła Białego i odtworzenie go na nowym miejscu. Nowa lokalizacja znajduje się na tej samej działce, jednak pomnik zostanie przeniesiony w stronę ul. Piusa, a front skierowany w stronę ronda. Pomnik Orła Białego zostanie jednocześnie przeniesiony w głąb działki, co pozwoli wygospodarować miejsce, w którym będą mogły odbywać się uroczystości patriotyczne (obecnie, uczestnicy uroczystości stoją na czasowo wyłączonej z ruchu drodze powiatowej). Przed pomnikiem będzie znajdował się placyk z ławkami i koszami, chodnik oraz ścieżka rowerowa – informuje Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej.

Demontaż pomnika zakłada rozebranie wszystkich elementów, ich oczyszczenie i odwzorowanie w nowej lokalizacji. W projekcie znajduje się zmiana oświetlenia, zakładająca montaż reflektorów skierowanych na pomnik. W ramach zadania planowane jest wykonanie nowego ogrodzenia i bramy do ośrodka zdrowia, jak również nasadzenia krzewów i drzew. Gmina ubiega się o dofinansowanie prac ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Zakładamy, że zadanie uda się zrealizować jeszcze w 2018 r. w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wynik naboru wniosków nie jest jeszcze znany, stąd też nie sposób oszacować terminu zarówno rozpoczęcia jak i zakończenia inwestycji. Całość prac przekroczy 300 tyś. zł – tłumaczy M. Smoliński.

Każdego roku Urząd Gminy 11 listopada organizuje uroczystości patriotycznej z okazji Święta Niepodległości przy Pomniku Orła Białego.  W ich trakcie policja wstrzymuje ruch w okolicy pomnika.

– Udział wojska, licznych delegacji i mieszkańców wymaga by na czas trwania uroczystości wstrzymać ruch w rejonie pomnika. Trwa to około 45 minut – tłumaczy M. Smoliński.

Jabłonna Dla Mieszkańców

Komentarze

 • 10 maja 2018 at 20:27
  Link

  Co temu chodorskiemu do łba strzeliło. To wójta trzeba przenieść i to na taczce wywieść daleko żeby już nie wrócił. Nienormalny jakiś chyba. Ludzie na to nie pozwolą i znienawidzą go jeszcze bardziej. DO RADNYCH: Proszę zwołajcie jakąś rade i odwołajcie tego fryzjera jak najszybciej bo tylko niszczy naszą gminę. Niech goli głowy a nie kieszenie mieszkańców.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2018 at 21:32
  Link

  Pomniki, które zawsze były teraz są przenoszone przez jednego człowieka. Panie Jarosławie tym razem Chodorski Panu już dziękujemy. Niech pan przeniesie swój dom, bo chyba za blisko ulicy stoi? W Warszawie Stolicy Polski zamykane jest wiele ulic podczas uroczystości, a tu w Chotomowie pretekst żeby pomnik, który od lat tu stał przenieść. Rozpacz. To może zrobił by pan objazd centrum Chotomowa, a nie pomniki przenosił?

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 at 05:58
  Link

  Panie Chodorski żeby się nie korkowało to zrób pan rondo przy Modlińskiej i Chotomowskiej, bo te światła co pan zrobił to bubel. Zakorkowało nie tylko Chotomowską, ale i Modlińską, więc po co to było ? To samo z pomnikiem.

  Odpowiedz
  • 11 maja 2018 at 19:04
   Link

   To jest dramat. Porażka. Te światła nie oświetlą wójtowi drogi na kolejne 4 lata. Choć pewnie w kampanii będzie to sukcesem . Tak samo jak kanalizowanie gminy w dziwnych okolicach,oświetlenie, lasy, chodniki, ścieżki rowerowe, zakup działki na budowę szkoły, przedszkole …to dopiero sukces. Proszę zapytać gimnazjalistów czy maja zajęcia na sali fitness? Otóż nie mają, tam są przedszkolaki. Wszystkie dzieci w gminie są mało ważne jak widać.

   Odpowiedz
 • 11 maja 2018 at 06:11
  Link

  A ile jest tych uroczystości, które są pretekstem przeniesienia pomnika? Tylko jedna. Duża uroczystość odbywa się raz w roku przez ok. 40 minut. Rozumiem żeby odbywały się uroczystości często, ale nie, wiec nie ma żadnego, absolutnie żadnego uzasadnienia przenosin tego pomnika.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 at 10:02
  Link

  Jak można bez zgody społeczeństwa lokalnego, konsultacji podejmować tak nieracjonalne decyzje! Pan wójt pokazuje, że nie liczy się już z nikim! Kim on jest że przestawia historię, tradycję ingeruje w nasze życie, zwyczaje. To mieszkańcy Chotomowa wspólnymi siłami budowali ten pomnik, nie nie gmina i nie ten Pan wójt! Dla Chotomowa ten pomnik to symbol, a pan Chodowski chce go ot tak przestawić. Panie wójcie nie zna pan takiego pojęcia jak objazdy? Myślę, że na 40 min w roku taki objazd można zaplanować nie wyrzucając pieniędzy w błoto, jak pan to robi. Wstyd, że takich czasów doczekaliśmy się.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2018 at 18:49
  Link

  Komentarze, że aż przykro czytać… Jakaś jatka i nagonka, a konkretów brak. Dlaczego w Was ludzie tyle agresji? A może by jakaś merytoryczna dyskusja?

  Odpowiedz
  • 11 maja 2018 at 20:11
   Link

   Jaka nagonka? Dominiko? Daj spokój i zacznij pisać pod swoim imieniem jak dawniej :). Nie pamiętasz już twoich nagonek, czy mamy wyświetlać tobie stare komentarze z innych forów? Co robiłaś, jak pisałaś? To dopiero była agresja i nagonka, brak konkretów, a o merytorycznej dyskusji nie było mowy. Twoje zadanie było zdyskredytować konkurencję.

   Odpowiedz
   • 12 maja 2018 at 11:49
    Link

    Tak właśnie było. Żuczek udawał świętego, prawie aureolę nad głową nosił, a fundackyjna dynastia licząc na stołki dyskredytowała każdego.

    Odpowiedz
 • 12 maja 2018 at 10:42
  Link

  Chyba się już w gminie totalnie nudzą albo niema pomysłów jak kolejne pieniądze wyprowadzić z gminy. Pomnik tyle lat tam stoi i nikomu nie przeszkadza.
  Argument że partyzantów jest blokowane jest śmieszne bo da się to objechać bocznymi drogami i jabłonowska policja bez problemu jest wstanie zorganizować objazdy.
  Łapy precz od pomnika i mówię głośne NIE!!! dla trwonienia pieniędzy podatników!!!
  Lepiej drogi w Chotomowie naprawiajcie i przedszkole które tyle lat zaniedbywaliście i teraz je zamknęli.
  Róbcie to czego od was chcą podatnicy którzy was wybrali!!!

  Odpowiedz
 • 13 maja 2018 at 20:13
  Link

  Już niebawem w Chotomowie święto NMP. Pewnie trzeba będzie też przenieść gdzieś kościół bo procesja zablokuje ruch na 45min.

  Odpowiedz
 • 13 maja 2018 at 20:43
  Link

  Wójt będzie też kościół przenosił? No tak, procesja też blokuje ulice. 🙂 Chce widocznie zaistnieć na koniec kadencji za wszelką cenę. Takimi ruchami, jak z pomnikiem to się całkowicie pogrąża.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2018 at 06:22
  Link

  Czy nie łatwiej jest odwołać wójta, niż realizować przenosiny pomnika wbrew mieszkańcom? Ktoś może doradzić?

  Odpowiedz
  • 14 maja 2018 at 11:55
   Link

   zgodnie z ordynacja wyborcza i ustawa o samorzadzie gminnym obecnie tj w okresie ostatnich 10 ciu miesiecy wójt wszedla w okres ochronny, ale nalezy sie dziwic ze rada mimo 3 nieudzielonych absolutoriów nota bene uznanych przez RIO za uzasadnione, radni nie złozyli wniosku o przeprowadzenie referendum, ba co wiecej nawet olali społeczny komitet w tym celu powołany 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *