Policyjna akcja ZNICZ 2017

Wszystkich Świętych jest to okres, w którym wszyscy powinni zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Również na drogach panuje wzmożony ruch pojazdów, dlatego policja apeluje o rozsądek. Akcja Znicz 2017 trwa do 2 listopada.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia. Pozwala to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na 9 dni, jednakże nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien uśpić naszej czujności. Bowiem w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając jutro z domu czy mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne.

– Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie – ostrzega policja.

Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej kieszeni.

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. W ramach tegorocznej akcji Znicz 2017 funkcjonariusze różnych służb kontrolują miejsca zagrożone kradzieżami kieszonkowymi czy włamaniami do samochodów, a także nadzorują ruch na drogach. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Źródło: policja