Policja zatrzymała pijanego 52-latka. Znęcał się nad rodziną?

Policyjny dozór, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych to środki zapobiegawcze, które zastosował prokurator wobec 52-latka. Mężczyzna został zatrzymany przez podczas interwencji domowej, którą kilka dni temu zgłosiła jego żona. Mieszkańcowi powiatu legionowskiego przedstawiono zarzut znęcania się nad rodziną. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Jabłonny zostali skierowani na interwencję dotyczącą przemocy w rodzinie. Jak ustalili mundurowi 52-letni mężczyzna od dwóch lat, podczas awantur domowych stosował przemoc wobec najbliższych. Popychał, szarpał za ubranie, ubliżał oraz wypędzał członków rodziny ze wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego. Mieszkaniec powiatu legionowskiego został zatrzymany przez mundurowych i trafił do policyjnego aresztu. W momencie zatrzymania był nietrzeźwy, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Zebrany przez dochodzeniowców materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutu fizycznego i psychicznego znęcania się nad najbliższymi. Prokurator przychylił się do wniosku funkcjonariuszy i zdecydował o zastosowaniu wobec 52-latka środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, zobowiązując go do stawiennictwa w wyznaczone dni w jednostce Policji, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

Policjanci apelują!

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródło: podkom. Justyna Stopińska/KPP Legionowo, fot. pixabay