Policja chroni łamiących prawo?

Radny Krajewski oskarżył policjantów z Jabłonny, że zaczynają chronić tych, którzy łamią prawo. – Te słowa są głęboko krzywdzące i mijają się z prawdą – odpowiada oficer prasowy KPP Legionowo. Kto ma rację? Radny czy policja?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy nie pozostawiono suchej nitki na pracy policjantów. Najwięcej emocji wzbudził temat Osiedla Rajska Jabłoń w Jabłonnie. Padło wiele oskarżeń ze strony radnego Krajewskiego.

– Chciałbym zwrócić uwagę na pracę policji, a właściwie jej brak. Zaczyna nasza policja gminna chronić tych, którzy łamią prawo i to bardzo skutecznie ich chroni. Albo badania trzeba zrobić policjantom na wzrok albo nie wiem na co. Ostatnio byłem świadkiem jak samochód policyjny nie mógł przejechać u nas na zakręcie na osiedlu przez źle zaparkowane samochody. Udawali, że tego nie widzą. To może być śmieszne w sytuacji, gdy policjanci nie mają jak przejechać, ale przestanie być śmieszne, gdy strażacy nie będą mieli jak wjechać czy karetka pogotowia. Jako zarząd osiedla napisaliśmy 2 czy 3 pisma do policjantów i myślę, że mają też problem z czytaniem, bo z odpowiadaniem już w ogóle nie ma… Jesteśmy już po wielu spotkaniach i za każdym razem rozkładają ręce, mówiąc, że wypisują mandaty itd. Przy czym ciężko wypisać mandaty jak nie pojawiają się na osiedlu… To chyba takie wirtualne mandaty – mówił P. Krajewski.

Radny poprosił wójta o zorganizowanie spotkania z komendantem, podczas którego można byłoby wyjaśnić poruszone tematy. Z kolei my postanowiliśmy skontaktować się z legionowską policją i przedstawić opinię radnego na temat pracy funkcjonariuszy z Jabłonny. Co na to policja?

-W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 1 październia br. informuję, że słowa użyte w mailu, że cyt: „Policja chroni łamiących prawo na Osiedlu Rajska Jabłoń” są głęboko krzywdzące i mijają się z prawdą. Funkcjonariusze zarówno z Komisariatu Policji w Jabłonnie jak i z wydziału ruchu drogowego legionowskiej komendy w przypadku ujawnienia na terenie osiedla Rajska Jabłoń wykroczeń dot. m.in. niewłaściwego parkowania pojazdów nałożyli stosowali środki przewidziane prawem tj. nakładali mandaty karne, pouczali kierujących oraz kierowali wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Legionowie. Funkcjonariusze z  KP w Jabłonnie w toku pełnionej służby patrolowej codziennie są na terenie wskazanego osiedla, gdzie również wyznaczone mają tzw. punkty kontaktowe – mówi podkom. Emilia Kuligowska, oficer prasowy KPP w Legionowie.

KPP Legionowo twierdzi również, iż policjanci z komisariatu w Jabłonnie udzielili odpowiedzi na każde pismo, które wpłynęło do jednostki.

– Dzielnicowy kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami administracji osiedla i zarządem przedstawiając możliwe rozwiązanie problemu parkowania pojazdów oraz sugerując zmianę organizacji ruchu. Policjanci sugerowali administracji, aby ta wydała tylko taką liczbę przepustek na pojazdy ile jest miejsc parkingowych i aby przepustki wydane były na konkretne pojazdy z przypisaniem im numeru rejestracyjnego pojazdu. Teren przedmiotowego osiedla jest zamknięty i strzeżony przez firmę ochroniarską, której pracownicy pracują przy bramkach wjazdowych i to oni wpuszczają pojazdy na teren osiedla. Powyższe sugestie policjantów nie wzbudziły zainteresowania, a na teren osiedla wjeżdża każdy samochód – dodaje E. Kuligowska z KPP w Legionowie.

Jabłonna Dla Mieszkańców