Podwyżka opłat za śmieci. Radny do mieszkańców: trzeba wziąć się za robotę

– Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy to trzeba troszeczkę wziąć się za robotę – powiedział podczas sesji wiceprzewodniczący Rady Gminy Radomir Czauderna. W ostatni poniedziałek radni, na wniosek wójta, podnieśli stawki opłat za śmieci z 20 zł na 30 zł od osoby za odpady segregowane i z 40 zł na 60 zł za odpady niesegregowane.

Od poprzedniego tygodnia głównym tematem rozmów samorządowców oraz mieszkańców jest podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nie dziwi więc fakt, że dyskusja podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Gminy Jabłonna była bardzo napięta.

– Czy chcemy być dobrzy dla mieszkańców, bo zagłosujemy za maksymalną ulgą, niejako przypodobamy się im, zrobimy do nich oko, uśmiechniemy się i powiemy: „Tak, jesteśmy dobrze, wspaniali i nie będziecie płacili za śmieci”? Ale co powiemy kiedy wybuchnie epidemia i z czego weźmiemy pieniądze na ten cel? Stojąc przed takim dylematem, podejmę decyzję, że wzmacniamy finanse – mówił tuż przed głosowaniem Radomir Czauderna.

Radny zwrócił uwagę, że mieszkańcy mogą zaoszczędzić 2 zł, jeżeli będą kompostować. – Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy to, trzeba troszeczkę wziąć się za robotę – stwierdził Radomir Czauderna.

Po chwili wiceprzewodniczący stwierdził, że nie chciał nikogo urazić i że kompostowanie przyniesie także korzyść w postaci ziemi do kwiatów.

Radne zszokowane słowami wiceprzewodniczącego

– Pieniądze na maseczki, dezynfekcję i inne związane z tym rzeczy absolutnie nie są w żaden sposób związane z opłatami za odbiór odpadów. Ludzie tracą pracę, więc za bardzo nie wiem, o czym pan Radomir Czauderna mówi: „Niech się wezmą do roboty” – skomentowała słowa wiceprzewodniczącego radna Katarzyna Lulis-Rzeszut.

– Przyznaję, że dla mnie dzisiejsze wystąpienie pana Radomira Czauderny jest skandaliczne. Tekst pt. „Ruszcie się ludzie do pracy” w momencie, kiedy ludzie tracą pracę, nie mają możliwości pozyskania nowej, pozwolicie, że nawet nie skomentuję tego – dodała radna Aneta Mrozek.

Radomir Czauderna przeprosił za swoją wypowiedź. – Nie ukrywam, że była niefortunna – zauważył wiceprzewodniczący, dodając, że odnosiła jedynie do  kwestii kompostowania odpadów zielonych.

Podatki lokalne i 500+

Radomir Czauderna znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi. W poprzednim roku, podczas dyskusji w sprawie podatków lokalnych, decyzję o ich podniesieniu tłumaczył, że: „Jeżeli chodzi o mieszkańców, korzystają z różnych dodatków. Chociażby z 500+ i innych kart seniora”.

[CZYTAJ TAKŻE] Podatki pójdą w górę. Można je pokryć z 500+