Pamiątki po płk. Stanisławie Sierawskim przekazane do Muzeum Historycznego w Legionowie

Alina Syguła, córka płk. Stanisława Sierawskiego przekazała do Muzeum Historycznego w Legionowie pamiątki po niedawno zmarłym ojcu. Płk Stanisław Sierawski był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej, obrońcą Modlina, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i Honorowym Obywatelem Gminy Jabłonna.

Uroczystość przekazania pamiątek po płk. Stanisławie Sierawskim odbyła się w ostatni czwartek. Do zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie trafiły m.in. liczne odznaczenia i medale, dyplomy, dokumenty, mundur oraz inne przedmioty osobiste płk. Stanisława Sierawskiego.

– Jestem szczęśliwa, że te pamiątki będą na naszym terenie. Ojciec także byłby zadowolony, kiedyś wspominałam mu o takiej możliwości. Te pamiątki kolekcjonowała latami, miałam nawet specjalną komodę, gdzie to wszystko trzymałam. Ojciec troszeczkę lubił te honory i zaszczyty. Był patriotą i twardym człowiekiem. Żeby podbudować się w życiu, nieraz brałam z niego przykład, aby nie załamywać się, ponieważ on cały czas dążył do celu – mówiła Alina Syguła.

Muzeum będzie propagować dokonania płk. Sierawskiego

Dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego podziękował za przekazanie pamiątek i zadeklarował, że pracownicy muzeum dołożą wszelkich starań, aby rzeczy po płk. Stanisławie Sierawskim były należycie przechowywane, eksponowane i pokazywane mieszkańcom powiatu legionowskiego.

– Płk Stanisław Sierawski był postacią niezwykle zasłużoną dla naszej ojczyzny (…). Dlatego to bardzo ważne, że pani Alina Syguła zdecydowała się przekazać te cenne pamiątki dla naszego muzeum, abyśmy mogli trwale propagować dokonania pana pułkownika – stwierdził dr hab. Jacek Szczepański.

Pamiętajmy o bohaterskich dokonaniach

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli także członkowie rodziny – Barbara Mierzejewska i Adam Krzyżanowski, jak również harcerze z 264. Chotomowskiej Drużyny Harcerzy „Żagiew” im. Stefana Krasińskiego oraz 264. Warszawskiej Drużyny Harcerek „Zielony Płomień” im. Ireny Sendlerowej.

– Wspaniała młodzieży, jesteście żywymi świadkami tego wydarzenia. Nie tylko swojej pamięci, ale i w czynach pielęgnujcie to, co dzisiaj widzicie. Pamiętajcie o tym – zwróciła się do harcerzy Barbara Mierzejewska.

– Myślę, że wujek Stanisław cieszy się w niebie, że realizujemy jego testament i przekazujemy te pamiątki, aby wszyscy mieszkańcy powiatu, jak i goście, mieli okazję zapoznać się z piękną kartą życia płk. Stanisława Sierawskiego – dodał Adam Krzyżanowski.