78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Plan uroczystości

1 sierpnia oddamy hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, którzy przez 63 dni nieustępliwie walczyli nie tylko o wolność i sprawiedliwość, ale także o godność i ducha narodu. W godzinę „W” w gm. Jabłonna rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, by uczcić bohaterów tego niepodległościowego zrywu. Jakie uroczystości zaplanowano na terenie gm. Jabłonna?

W poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 10.00 odbędą się wspólne uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów” – ul. Kościuszki (róg ul. Wrzesińskiej – granica Legionowa z Chotomowem).

O godz. 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe włączone do powiatowego zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Sygnał trwający jedną minutę będzie emitowany w: Jabłonnie, Chotomowie, Bożej Woli, Rajszewie oraz Janówku Drugim.

O godz. 17.00 rozpoczną się także uroczystości przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny na skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie. To miejsce przypomina, że nie tylko Warszawa spłynęła w tych dniach krwią. Powstańcy Warszawscy to także mieszkańcy gm. Jabłonna, którzy walczyli i ginęli prowadząc działania zbrojne w miejscach, w których dzisiaj żyjemy.

O godz. 18.00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny.

Źródło: Gmina Jabłonna