Oszustwo na Blika. Podszywają się pod znajomych i wyłudzają pieniądze

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (Blik). W poprzednim tygodniu legionowscy funkcjonariusze zostali powiadomieni o kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonego kodu płatności. Oszust podszył się pod znajomą pokrzywdzonej na portalu społecznościowym i poprosił o pilną pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu okradł konto zgłaszającej. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

W poprzednim tygodniu legionowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Pokrzywdzona za pośrednictwem komunikatora społecznościowego, od swojej znajomej otrzymała wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem Blik. Kobieta nie przeczuwając nic złego przesłał kod swojej znajomej. Niestety już po kilkunastu minutach dowiedziała się, że padła ofiarą przestępstwa. Okazało się bowiem, że oszust przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu znajomej rozsyłał widomości z prośbą o pożyczkę. W ten sposób oszust doprowadził zgłaszającą do utraty tysiąca złotych.

Na czym polega oszustwo metodą na Blika?

Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod Blik w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padło kilku mieszkańców powiatu kwidzyńskiego.

Pamiętajmy, aby sprawdzić

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą Blika lub o przekazanie kodu Blik – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności.

Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Źródło: KPP Legionowo, fot. pixabay