Oświetlą ścieżkę rowerową przez las? Mieszkańcy złożyli projekt do BOM

Grupa mieszkańców z terenu gm. Jabłonna złożyła projekt o wartości 1.000.000 zł do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Pomysłodawcy proponują oświetlenie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 630 lampami LED, zamontowanie ławek i koszy oraz stworzenie szlaku historycznego. Jeżeli pomysł uzyska odpowiednią liczbę głosów wśród mieszkańców Mazowsza, Urząd Marszałkowski w całości sfinansuje inwestycję. Głosowanie wystartuje pod koniec sierpnia.

– Kojarzycie ścieżkę rowerową, która znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 630? Na pewno tak, przecież już nie raz nią jeździliście! Właśnie trwa druga edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i grupa mieszkańców zgłosiła do BOM projekt dotyczący szlaku rowerowego położonego na odcinku Rajszew-Jabłonna. Walczymy o 1.000.000 złotych na poprawę bezpieczeństwa! – informują mieszkańcy gm. Jabłonna.

Przede wszystkim bezpieczeństwo i historia

W ramach projektu wzdłuż ścieżki rowerowej miałyby zostać zainstalowane stylizowane lampy w technologii LED, co pozwalałoby rowerzystom korzystać ze ścieżki nawet wieczorem. Pomysłodawcy chcą również poprawić bezpieczeństwo na trzech przejściach dla rowerzystów oraz zamontować wzdłuż ścieżki ławki i kosze na śmieci. A to nie koniec…

– Co chcemy zrobić? Stworzyć szlak historyczny z pamiątkowymi tablicami, opisującymi życiorysy i dokonania naszych mieszkańców zasłużonych dla rozwoju Gminy Jabłonna, ale również Powiatu Legionowskiego i Powiatu Nowodworskiego. Planujemy jeszcze jeden MEGA element, ale o tym napiszemy później – dodają mieszkańcy.

Projekt przeszedł weryfikację formalną, natomiast teraz czeka na ocenę merytoryczną. Jeżeli będzie ona pozytywna, projekt zostanie zakwalifikowany do udziału w głosowaniu wśród mieszkańców Mazowsza, które potrwa od 23 sierpnia do 19 września.

W naszym subregionie zgłoszono 24 projekty

W ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – aż 35 pomysły.

Z kolei mieszkańcy siedleckiego zgłosili 14 projektów, radomskiego 30, a żyrardowskiego – 13. Podregiony ciechanowski i płocki mają po 17 pomysłów na to, jak wydać pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego. Warszawiacy wypracowali 21 przedsięwzięć, którymi chcą zawalczyć o wsparcie w ramach BOM-u, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego przesłali w sumie 24 inicjatywy. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 pomysłów, na to jak zmieniać na lepsze Mazowsze.

Projekt polegający na „utworzeniu nowoczesnego edukacyjnego szlaku historycznego oraz wykonanie oświetlenia wzdłuż ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 630 w Gminie Jabłonna” został zgłoszony w ramach podregionu warszawskiego wschodniego, do którego zaliczane są powiaty: legionowski, wołomiński, miński i otwocki.