Ostatnia droga Bohatera – pogrzeb kpt. Lemańskiego

W sobotę o godz. 12.00 w Chotomowie odbyły się uroczystości pogrzebowe zasłużonego w walce o wolną Polskę kpt. Józefa Lemańskiego. Kombatanta pożegnały tłumy mieszkańców, bliskich oraz przyjaciół. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Kombatanci, strażacy, samorządowcy, przyjaciele, bliscy i sąsiedzi uczestniczyli w ostatniej drodze zmarłego 25 stycznia kpt. Józefa Lemańskiego. W Chotomowie w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tę sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe. Łez oraz wspomnień o kpt. Lemańskim nie było końca. Kombatant był przecież współtwórcą wolnej i niepodległej Polski. Jego śmierć to ogromna strata dla całej społeczności.

– Moje nazwisko Józef Lemański, syn Stanisława i Stefanii. Urodziłem się 15 marca 1929 roku w Chotomowie. Moje pseudonimy, od harcerskiego w 1942 roku, „Grusza”, „Kajtuś”. Ponieważ byłem najmniejszy w zgrupowaniu, dostałem przydomek „Kajtuś”. W czasie Powstania dostałem funkcję łącznika, tak zwanego gońca między plutonami walczącymi i [przydział] do plutonu sanitarnego przy szpitalu polowym AK w Chotomowie, u doktora Jerzego Kuczamera pseudonim „Stefan” – tak w wywiadzie dla Muzeum Powstania Warszawskiego opisywał siebie J. Lemański.

Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

Kombatant otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Medal Kustosza Tradycji Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Powstańczy, Medal „Pro-Partia”, odznakę Za wybitne Zasługi dla Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Został również odznaczony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.

J. Lemański był synem legionisty, zesłańca syberyjskiego z 1918 r. Patriotyczne wychowanie sprawiło, że już jako dziesięcioletni chłopiec wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Trzy lata później, mimo ogromnego zagrożenia, wstąpił do Szarych Szeregów przy dowództwie 3 kompanii AK – Chotomów. Uczestniczył w akcjach sabotażowych, głównie na szlaku kolejowym. 1 sierpnia 1944 r. został przydzielony do pomocy sanitarnej przy szpitalu polowym 3 komp. AK-Chotomów. Po upadku powstania ukrywał się wraz z rodziną na terenie Kampinosu, do zniszczonego Chotomowa powrócił dopiero w styczniu 1945 r. Od 1993 r. piastował społeczną funkcję Prezesa Koła Kombatantów w Chotomowie.

Jako społecznik i członek Ochotniczej Straży Pożarnej, organizował powojenną odbudowę strażnicy. Za swe zasługi dla pożarnictwa, został odznaczony m.in. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P.

– W latach 1968-1988 pełnił funkcję radnego Rady Gminy Jabłonna. Wśród mieszkańców Gminy Jabłonna Pan Józef Lemański jest znany przede wszystkim jako społecznik zaangażowany w patriotyczne wychowanie młodzieży i pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej. Dzięki jego staraniom, powstały tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, a ulice zyskały chlubne nazwy przypominające o znaczeniu oręża polskiego. W ostatnim czasie, Pan Józef Lemański angażował się między innymi w projekt przeniesienia i renowacji Pomnika Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 znajdującego się przy rondzie Marsz. Józefa Piłsudskiego w Chotomowie – pisał Urząd Gminy.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. O prawo do głosu ks. Lemańskiego – Facebook