Kto odpuści w sprawie przedszkola? Wójt czy radni?

1 lutego wójt Chodorski wydał decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji na budowę przedszkola w Chotomowie. Chce, żeby przedszkole zostało wybudowane na działce przy CEKS. Radny Syguła dziwi się decyzji wójta, ponieważ nowe przedszkole powstanie przy ul. Żeligowskiego i tylko ta inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu gm. Jabłonna.

– Podczas styczniowej sesji Rada Gminy przegłosowała dwa bardzo ważne wnioski dla przedszkolaków z Chotomowa. Radni zobligowali wójta, żeby przedszkole tymczasowe powstało przy ul. Piusa XI i przystosowywany na ten cel budynek został wydzierżawiony na 3 lata, jak również żeby przedszkole docelowe zostało wybudowane przy ul. Żeligowskiego, czyli w dotychczasowej lokalizacji. Decyzja radnych spotkała się zadowoleniem obecnych na sesji rodziców, którzy podziękowali za przegłosowane wnioski i zapewnili, że liczą na dalszą współpracę – pisaliśmy wczoraj.

Okazuje się, że wójt Jarosław Chodorski jest zgodny z radnymi tylko w temacie wynajęcie budynku przy ul. Piusa XI. Dziś poinformował, że trwają negocjacje zmierzające do zawarcia umowy najmu budynku w celu przeniesienia Gminnego Przedszkola w Chotomowie z ul. Żeligowskiego 27.

Co jednak będzie z budową docelowego przedszkola? 1 lutego wójt wydał obwieszczenie, w którym zawiadamia o decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie budynku przedszkola wraz z towarzyszącą infrastrukturą inżynieryjną i komunikacyjną na części działki ew. nr 151 położonej w obrębie geod. 3-Chotomów. Wspomniana działka nie znajduje się jednak przy ul. Żeligowskiego, tylko przy CEKS.

– Rada Gminy podjęła stanowisko, że przedszkole zostanie wynajęte dla 5 oddziałów przy ul. Piusa XI, 2 oddziały powstaną w Szkole Podstawowej nr 2, natomiast przedszkole docelowe zostanie wybudowane przy ul. Żeligowskiego. Ta decyzja jest niezmienna. Pan wójt nie ma zgody, żeby przedszkole powstało przy CEKS. Nie ma również na to środków – mówi radny Arkadiusz Syguła.

Radny dodaje, że już niedługo w Domu Strażaka odbędzie się zebranie w sprawie przedszkola, podczas którego zostanie wyjaśniona kwestia, iż przedszkole powstanie przy ul. Żeligowskiego. Twierdzi bowiem, że budowa przedszkola przy CEKS uniemożliwi w przyszłości wykonanie kolejnej niezbędnej inwestycji.

– Za 3 lata potrzebujemy wybudować dalszą część szkoły, ponieważ inaczej będziemy wysyłać dzieci na 3 zmiany – dodaje A. Syguła.

Radny uważa, że wójt od maja wprowadzał rodziców w błąd. Odniósł się do pomysłu budowy przedszkola kontenerowego na działce parafialnej.

– Gmina robiła tam bezprawnie pomiary, ponieważ nie wolno wydawać pieniędzy na coś, na co nie ma się własności. W grudniu kuria poinformowała, że nie będzie wynajmować tego terenu, ponieważ będzie w przyszłości potrzebny do inwestycji realizowanych przez parafię – tłumaczy radny.

Mimo że do 25 kwietnia budynek obecnego przedszkola muszą opuścić dzieci i pracownicy, nie widać końca przepychanek między wójtem a radnymi.

Jabłonna Dla Mieszkańców