Odłownia znowu działa

Legionowskie starostwo wznowiło odłów dzików na terenie gm. Jabłonna. Kilka dni temu złapano 4 sztuki i wywieziono je do innego obwodu łowieckiego. Sprawną akcję pochwalił się również Urząd Gminy, który jeszcze parę miesięcy temu nie chciał odpowiedzieć na pytania dotyczące odłowu dzików i odsyłał nas do starostwa. Wtedy jednak nie było czym się pochwalić.

– Dzisiaj w nocy (z 7 na 8 sierpnia – red.) dzięki współpracy Urzędu Gminy Jabłonna, Starostwa Powiatowego w Legionowie i społecznych myśliwych odłowione zostały kolejne 4 dziki z terenu pałacowo-parkowego w Jabłonnie. Dziki zostały wywiezione do innego obwodu łowieckiego znajdującego się około 130 km od Gminy Jabłonna – pochwalił się niedawno Urząd Gminy.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu starostwo przerwało odłów dzików z terenu powiatu legionowskiego i tym samym z naszej gminy zniknęła odłownia. Było to spowodowane pismem, w którym minister środowiska zalecał nieprzyjmowanie dzików z odłowów. Dzierżawcy obwodów, z którymi starostwo współpracowało, powoływali się na wspomniany dokument i nie chcieli przyjmować dzików pochodzących z odłowów. Na szczęście starostwo rozwiązało ten problem i w Jabłonnie ponownie pojawiła się odłownia.

W przypadku tematu dzików sprawdziło się motto, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

– Realizacją odłowów dzików na terenie Gminy Jabłonna zajmuje się Starostwo Powiatowe w Legionowie przy wykorzystaniu swojego sprzętu. W związku z powyższym proszę skierować przedmiotowe pytania do ww. jednostki – poinformował nas w lutym Urząd Gminy.

Zapytaliśmy wtedy m.in. o liczbę odłowionych dzików na terenie gm. Jabłonna. Można domyślać się, że urząd nie był skory do odpowiedzi, ponieważ przez około dwa miesiące odłownia znajdująca się w Chotomowie nie odłowiła ani jednego dzika. Więcej o tym – TUTAJ.

Na szczęście wraz z kolejnymi odłowami, gminni urzędnicy ośmielili się i chętnie o nich informują!

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy