Odłownia wyłapuje dziki

Ustawienie odłowni w okolicy Osiedla Rajska Jabłoń w Jabłonnie zaczyna przynosić efekty. W poprzednim tygodniu odłowiono już ósmego dzika. – Z uwagi na fakt, że dziki wyłapywane są głównie w godzinach wieczornych i nocnych, prace przy załadunku dzików do transportu często kończą się w okolicach godziny 1-2 w nocy – mówi Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

Na terenie gm. Jabłonna od lat występuje coraz większy problem z dzikami. Można je spotkać w Chotomowie, Jabłonnie, jak i we wsiach zachodnich. W ostatnich tygodniach na łamach naszego portalu mieszkańcy Osiedla Rajska Jabłoń apelowali o pomoc – dziki bowiem przechadzały się w ich okolicy nawet w czasie dnia. W związku z tym starostwo powiatowe podjęło decyzję o ustawieniu odłowni przy ul. Szkolnej w Jabłonnie. W poprzednim tygodniu odłowiono tam już ósmego dzika.

– Współpraca ze strony Gminy Jabłonna ze Starostwem Powiatowym w Legionowie polega na: wytypowaniu terenu pod odłownie, sprawdzeniu własności działki, na której ma być ustawiona odłownia i uzyskaniu zgody właściciela, przygotowaniu terenu pod postawienie odłowni np. wykoszeniu traw, transporcie i rozstawianiu odłowni lub jej złożeniu, zakupu pożywienia dla dzików celem ich nęcenia, nęcenie dzików wysypanym jedzeniem, okresowej kontroli odłowni, załadunku dzików do transportu bezpośrednio po ich złapaniu w odłowni. Z uwagi na fakt, że dziki wyłapywane są głównie w godzinach wieczornych i nocnych, prace przy załadunku dzików do transportu często kończą się w okolicach godziny 1-2 w nocy. Przy załadunku zawsze uczestniczy pracownik Urzędu Gminy Jabłonna – opowiada Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy.

Należy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn występowania dzików na terenach zabudowanych, jest problem ich dokarmiania przez ludzi. W ten sposób dziki przyzwyczają się do człowieka i nie opuszczają terenów zabudowanych.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy