Nowe ambulanse w powiecie: jeden w Jabłonnie

Dwa nowe ambulanse zasilą powiatowy tabor. Pierwszy już jest. Pojazdy zastąpią wysłużone karetki w Serocku i Jabłonnie.

To kolejna dobra wiadomość na powiatowym rynku usług medycznych. W marcu br. uruchomiono nową karetkę w Legionowie, pracującą, tak jak pozostałe, w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Tym samym liczba ambulansów obsługujących teren powiatu wzrosła do pięciu. Teraz dwa z nich zostaną wymienione na fabrycznie nowe pojazdy marki Volkswagen Crafter, typ „C”. Są to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane ruchome jednostki intensywnej opieki, które posiadają specjalistyczny sprzęt do skomplikowanego transportu i leczenia pacjentów. Nowe karetki z podstawowym zespołem ratownictwa medycznego trafią do Serocka i Jabłonny.

Ambulanse to pojazdy mocno eksploatowane. W 2017 roku karetki na terenie powiatu wzywane były 9140 razy, co oznacza ponad 760 wyjazdów w miesiącu. Regularna wymiana taboru i jego wyposażenia jest więc koniecznością.

– Obie karetki zakupiliśmy ze środków własnych. Chcemy sukcesywnie wymieniać ambulanse na nowe. Najstarsze, które służą w powiecie pochodzą z 2009 roku i mają już bardzo duży przebieg. Pierwsza z nowych karetek trafi do Serocka, bo tamtejszy ambulans ma na liczniku 460 tys. kilometrów. W tej gminie odległości są największe, bo do warszawskich szpitali jest ponad 40 kilometrów – mówi Dorota Glinicka, prezes zarządu Zespołu Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. z o.o.

Pierwszy z ambulansów został już uroczyście odebrany i rozpocznie służbę zaraz po dokonaniu niezbędnych formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem. Drugi pojawi się w styczniu przyszłego roku. Koszt zakupu pojazdów to blisko 700 tys. zł.

Powiat Legionowski