Nietrzeźwy jechał rowerem mimo zakazu sądowego. Był też poszukiwany listem gończym

Kolejny raz w ręce funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie wpadł nietrzeźwy rowerzysta. Mieszkaniec gm. Jabłonna wsiadł na rower pomimo 2 promili alkoholu w organizmie. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach okazało się, że mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów i…. jest poszukiwany listem gończym.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego patrolujący ul. Modlińską w Jabłonnie zauważyli jadącego „zygzakiem” rowerzystę. Mundurowi natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej. Mieszkaniec gm. Jabłonna został zbadany policyjnym alkomatem. Wynik wskazał 2 promile alkoholu w organizmie.

To niestety nie było jedyne przewinienie cyklisty. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 42-latek zdecydował się na jazdę mimo sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo okazało się, że jest on poszukiwany listem gończym, celem odbycia kary pozbawienia wolności za… prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Zatrzymany mężczyzna trafił do Zakładu Karnego, gdzie odbywa wcześniej zasądzoną karę pozbawienia wolności. Został również ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. Za naruszenie sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

– Apelujemy do rowerzystów, aby pamiętali o tym, że są użytkownikami dróg i obowiązują ich takie same przepisy, jak innych kierujących – mówią policjanci.

Pamiętać należy, że rowerzysta może być sprawcą tragicznych wypadków. Stwarzają oni realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwy rowerzysta często jest nieobliczalny w momencie, kiedy go wyprzedzamy. Uciekając przed zderzeniem z jednośladem kierowca samochodu może wjechać do rowu lub uderzyć w drzewo, co z kolei może spowodować poważną tragedię.

Źródło: mł. asp. Agata Halicka/KPP Legionowo