Niekonsekwencja radnych. Dorota Kobus: punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia

W 2018 roku Rada Gminy wyraziła zgodę na utworzenie sołectwa Chotomów Północny, natomiast teraz nie zgodziła się na powstanie sołectwa Jabłonna Las. Jedna z radnych zwróciła uwagę na niekonsekwencję niektórych radnych. – Nie potrafię zrozumieć stanowiska większości moich kolegów radnych, którzy tych samych argumentów, których wówczas używali „za”, dzisiaj używają „przeciw” – mówiła Dorota Kobus.

Podczas kwietniowej sesji Rada Gminy nie wyraziła zgody na utworzenie sołectwa Jabłonna Las. „Przeciwko” tej uchwale zagłosowali m.in. Radomir Czauderna, Joanna Doktor, Hanna Grzelak, Bogumiła Majewska, Wojciech Nowosiński, Adam Piątkowski, Artur Szymkowski oraz Tomasz Wodzyński. Trzy lata wcześniej ci sami radni zagłosowali „za” utworzeniem sołectwa Chotomów Północny, na co zwróciła uwagę radna Dorota Kobus.

– Zacytuję tylko swoje słowa z początku kadencji, kiedy podejmowaliśmy uchwałę w sprawie Chotomowa Północnego, że „to jest tylko początek, który będzie miał swoje konsekwencje”. Dzisiaj mamy konsekwencje uchwały wówczas podjętej przez większość Rady Gminy – stwierdziła Dorota Kobus. – Nie potrafię logicznie wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego tutaj zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, a tam ich nie było, chociaż uchwała wyraźnie nam tego nie nakazuje. Dlaczego dzisiaj zostały wykonane pewne kroki, a innym razem nie? – dodała.

Radna przyznała, że nie potrafi zrozumieć stanowiska większości radnych, którzy trzy lata temu używali tych samych argumentów „za” powołaniem Chotomowa Północnego, co teraz „przeciwko” utworzeniu sołectwa Jabłonna Las. – Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Mówiłam wtedy, że podjęcie tamtej uchwały na „tak” będzie miało swoje konsekwencje i te konsekwencje są dzisiaj – zauważyła.

– Pamiętamy, że wtedy (w 2018 roku – red.) przyszła grupa mieszkańców, która prosiła nas radnych o to, żebyśmy odroczyli uchwałę i przeprowadzili konsultacje, a mimo to nie zrobiliśmy tego. Tylko wtedy głosowaliśmy nad uchwałą i podjęliśmy ją większością Rady Gminy, żeby to sołectwo powstało – wspominała Dorota Kobus.

To nie ten kierunek, ale…

Zdaniem Doroty Kobus Jabłonna nie powinna iść w kierunku wydzielania nowych sołectw, tylko podjąć prace nad przekształceniem gminy wiejskiej w miasto. Zaznaczyła jednak, że uchwała w sprawie wydzielenia sołectwa Jabłonna Las powinna wrócić do prac w komisji i być procedowana na kolejnej sesji.

– Bardzo proszę, aby państwo zastanowili się, czy naprawdę nie warto dziś złożyć broni i jeszcze raz wszystkiemu się przyjrzeć, aby podjąć rzetelną decyzję na majowej czy czerwcowej sesji Rady Gminy. Przecież czas nas nie goni (…). Jakąkolwiek decyzję podejmiemy dzisiaj, będą zadowoleni i niezadowoleni. Śmiem twierdzić, że ostatnimi czasy nie mieliśmy tak kontrowersyjnej uchwały, która wzbudziłaby wątpliwości w każdym z nas – zwróciła się do radnych Dorota Kobus.

Radna dodała, że podczas sesji wyszły nowe fakty w sprawie powołania nowego sołectwa, o których wcześniej nie wiedziała. Większość radnych nie wyraziła zgody na ich przenalizowanie w komisji.

fot. Urząd Gminy/screen