Niedzielna burza nie oszczędziła naszej gminy

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne i zalana ulica – to efekty burzy, która w niedzielę przeszła przez naszą gminę. Strażacy z OSP Jabłonna i OSP Chotomów mieli pełne ręce roboty.

W niedzielę, 19 lipca wieczorem nad gm. Jabłonna przeszła nawałnica. Strażacy w odstępie blisko trzech godzin zostali zadysponowani aż do pięciu interwencji w Jabłonnie, Chotomowie i Dąbrowie Chotomowskiej.

Najpierw o godz. 19.42 wpłynęło zgłoszenie o zerwanej linii energetycznej na ul. Abramowicza w Jabłonnie. Runęła na nią gałąź, przy okazji uszkodzeniu uległo ogrodzenie – straty oszacowano na ok. 1000 zł. Minutę później powiadomiono straż pożarną o drzewie, które uszkodziło linię energetyczną na ul. Piusa XI w Chotomowie na terenie tamtejszego domu dziecka. Przed godz. 21.00 doszło także do zerwania linii energetycznej na ul. Królewskiej w Jabłonnie. W każdym z tych przypadków, strażacy prosili o pomoc pogotowie energetyczne.

Druhowie wyruszyli także do powalonego drzewa na ul. Wierzbowej w Dąbrowie Chotomowskiej. Runęło ono na jezdnię, w związku z tym przez kilkadziesiąt minut ruch samochodów był zablokowany. Z kolei o godz. 22.14 mieszkańcy ul. Obrońców Modlina w Chotomowie wezwali pomoc, ponieważ woda zalała ich ulicę i nie mogli dostać się do swoich posesji. Wodę udało się wypompować do pobliskiego lasu.

W ostatni weekend strażacy na terenie Mazowsza interweniowali blisko 2000 razy. Nawałnice, które przeszły nad naszym województwem uszkodziły budynki mieszkalne i gospodarcze, zniszczyły dachy, zerwały linie energetyczne, spowodowały szkody w uprawach rolnych oraz podtopienia. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej burze, już o nieco mniejszym nasileniu, będą jeszcze przechodzić w nocy z wtorku na środę (głównie na zachodzie kraju) oraz z czwartku na piątek (na południu).

Jabłonna Dla Mieszkańców