Gmina oszczędza na Akcji Lato 2015

– Rodzice są ustawieni tak, że skoro płacą podatki, to chcą, żeby wycieczki były tanie, bilety najlepiej za darmo i żeby dziecko dostało jeszcze kiełbaskę – mówi Grzegorz Przybyłowicz, dyrektor GCKiS w Jabłonnie. Gmina oszczędza na Akcji Lato 2015, zapomniano też o 5-latkach z oddziałów przedszkolnych.

Od 1 do 31 lipca dzieci w wieku szkolnym (od 6 lat) mogą brać udział w Akcji Lato 2015, która jest organizowana na terenie gm. Jabłonna. GCKiS Jabłonna zobowiązał się przyjąć 75 dzieci (5 grup) na zajęcia i 30 osób do szkółki piłkarskiej, GCKiS Chotomów – 75 dzieci (5 grup), a filia GCKiS Skierdy – 25 dzieci do świetlicy.

Zapisy na zajęcia rozpoczęły się 15 czerwca. Na zajęcia w filiach w Chotomowie i Skierdach można było zapisać się jeszcze na początku lipca, natomiast w Jabłonnie zabrakło miejsc już 19 czerwca.

– Wiemy, że to nie funkcjonuje dobrze. Wszystkich problemów nie naprawimy od razu. Mamy budżet, którego musimy się trzymać. Skąd wziąć teraz na to środki finansowe? – wójt Jarosław Chodorski bronił już w czerwcu Akcji Lato 2015, kiedy podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu radni mieli zastrzeżenia do czynionych przygotowań.

– Nie możemy wszystkiego tłumaczyć brakiem środków – odpowiedział radny Paweł Krajewski.

Kilka miesięcy temu gmina również nie przygotowała się do Akcji Zima 2015. Wtedy jednak z pomocą pospieszyły szkoły, które uzupełniły ofertę dla dzieci. Teraz jednak placówki były w stanie udostępnić jedynie infrastrukturę sportową, ponieważ np. w Szkole Podstawowej w Jabłonnie w wakacje odbywa się remont placówki. Ponadto przed zimowymi feriami ustalono, że szkoły nie będą latem angażowane w akcję.

Jak okazało się, gmina całkowicie zapomniała o dzieciach pięcioletnich z oddziałów przedszkolnych. Są one za małe, żeby uczestniczyć w Akcji Lato 2015, rodzice nie wiedzą też, czy gminne przedszkola przyjmą ich dzieci na wakacyjne dyżury. Zapytaliśmy urząd, ile jest takich dzieci, które właśnie przez to zostały pozostawione same sobie.

– Nie znam odpowiedzi na pana pytanie – odpisał naszemu dziennikarzowi Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

Gmina poinformowała jedynie, że w Akcji Lato 2015 w gminnym przedszkolu w Jabłonnie bierze udział m.in. ponad 40 dzieci w wieku 5 lat. Nie powiedziano jednak wprost, czy są to maluchy z publicznych przedszkoli z terenu gm. Jabłonna czy też z oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych.

– Te dzieci nie rozpłyną się w powietrzu – tłumaczył wójtowi radny Krajewski, gdy na posiedzeniu dopytywał o wspomnianych pięciolatków.

Radni zgodnie doszli do wniosku, że błędem urzędu było to, iż przed wakacjami nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących planowanej akcji. Nie wiedziano zatem, ile miejsc dla dzieci należy przygotować i do jakich grup skierować ofertę. Tylko jednak, czy gdyby gmina dysponowała tymi danymi, byłaby w stanie wyłożyć odpowiednie środki finansowe?

– Problemem będzie to, że jak otworzymy się szeroko na społeczność lokalną, to zabraknie nam pieniędzy. Rodzice są ustawieni tak, że płacą podatki i w związku z tym chcą, żeby wycieczki były tanie, bilety najlepiej za darmo i żeby dziecko dostało jeszcze kiełbaskę. To wszystko kosztuje, nie dajmy się zwariować – tłumaczył na posiedzeniu dyrektor GCKiS.

Jabłonna Dla Mieszkańców