Nie będzie Gaju Oliwnego w Dąbrowie Chotomowskiej?

Najbardziej rutynowa uchwała, spośród przygotowanych na październikową sesję Rady Gminy, wzbudziła najwięcej komentarzy i dyskusji. Czy jedna z ulic w Dąbrowie Chotomowskiej powinna nazywać się Gaj Oliwny czy może jednak Orzechowa?

– Gaj Oliwny nie pasuje do tego terenu. Rozmawiałam z mieszkańcami i wielu z nich tak uważa. Występują tam drzewa i są takie ulice jak Modrzewiowa, Wierzbowa, Wawrzynowa… Padały propozycje typu Orzechowa i Ogrodowa – stwierdziła tamtejsza radna Marta Lipińska.

Radni zastanawiali się, czy przegłosowanie nazwy Gaj Oliwny jest dobrym pomysłem, skoro jeszcze niedawno ustalili, że przy nadawaniu nazw nowym ulicom, będą kierować się tym, aby te jednak były jednoczłonowe. Orzechowej również nie udało się przegłosować, ponieważ identyczna nazwa występuje już w Bożej Woli.

– Jeżeli trzymamy się zasad, to kiedyś było ustalone, żeby nie powtarzać nazw ulic w różnych miejscowościach. Nazwa Gaj Oliwny jest roślinna, czyli wpisuje się w kanon tego, co jest po sąsiedzku. Ul. Wawrzynowa to też jest roślina śródziemnomorska, więc to nie jest tak, że Gaj Oliwny jest oderwany od rzeczywistości – mówił Sebastian Bala, kierownik Referatu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Z interpretacją urzędnika nie zgodził się przewodniczący Rady Gminy.

– Pamiętam sesję, gdy nadawaliśmy nazwę osiedlu. Wzbudzała wiele emocji. Intencją mieszkańców przy ul. Wawrzynowej nie były klimaty śródziemnomorskie. Tylko stwierdzili, że należy im się laur wawrzynowy za wszystkie trudy i męki, jakie przeszli, żeby to osiedle powstało – odpowiedział Witold Modzelewski, przewodniczący RG.

W końcu radni postanowili skierować uchwałę do prac w Komisji Rozwoju. Tam zastanowią się nad alternatywnymi nazwami dla ulicy w Dąbrowie Chotomowskiej.

Jabłonna Dla Mieszkańców