Naszą gminę obsługuje starsza karetka

Na początku marca NZOZ Legionowo uruchomił nową karetkę ratownictwa medycznego. Nie trafiła ona jednak do Jabłonny, tylko nad Zegrze. Podjęto także decyzję, żeby dotychczasową karetkę obsługującą naszą gminę zabrać do Legionowa, natomiast do Jabłonny przenieść starszy ambulans.

– Jak to jest, że w gm. Jabłonna zamiast myśleć o unowocześnieniu służby zdrowia, to robi się na odwrót? Często spaceruję przy policji i widzę stacjonującą w tym miejscu karetkę. Jeszcze niedawno mieliśmy ładną karetkę z 2011 roku, a jakiś czas temu wymieniono ją na starszy egzemplarz. Każdy wie, że karetki pokonują masę kilometrów, więc 2 lata pod względem zużycia pojazdów to ogromna różnica. Kto podjął decyzję o przekazaniu do Jabłonny bardziej wiekowego pojazdu? – pyta nasz czytelnik.

Za obsługę powiatu legionowskiego pod względem ratownictwa medycznego odpowiedzialny jest NZOZ Legionowo. Jak okazało się, w ostatnich tygodniach faktycznie doszło do zmiany planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego w naszym rejonie operacyjny. Obecnie NZOZ Legionowo dysponuje pięcioma ambulansami i do Jabłonny przeniósł Mercedesa Sprintera 316dci z 2009 roku. Wcześniej w Jabłonnie stacjonował Renault Trafic 2,0 z 2011 roku. Postanowiliśmy zapytać, dlaczego zdecydowano się na umieszczenie w Jabłonnie starszego ambulansu.

– Rozlokowanie ambulansów wynika z potrzeb spółki oraz prawidłowości wykonania udzielanych świadczeń – odpowiedziała Dorota Glinicka, prezes zarządu NZOZ Legionowo.

Jak dowiedzieliśmy się, Mercedes Sprinter stacjonował już wcześniej w Jabłonnie. Zdarzało się to jednak tylko od czasu do czasu, ponieważ był karetką zastępczą i zajmował miejsce podstawowego ambulansu w przypadku jego awarii. NZOZ Legionowo pod koniec stycznia informował nas, że Mercedes Sprinter miał wtedy przejechanych prawie 600.000 km. Dla porównania, według danych z połowy marca, Renault Trafic – przekazany z Jabłonny do Legionowa – miał na liczniku ok. 450.000 km.

Jabłonna Dla Mieszkańców