Naszą gminę obsługuje starsza karetka

Na początku marca NZOZ Legionowo uruchomił nową karetkę ratownictwa medycznego. Nie trafiła ona jednak do Jabłonny, tylko nad Zegrze. Podjęto także decyzję, żeby dotychczasową karetkę obsługującą naszą gminę zabrać do Legionowa, natomiast do Jabłonny przenieść starszy ambulans.

– Jak to jest, że w gm. Jabłonna zamiast myśleć o unowocześnieniu służby zdrowia, to robi się na odwrót? Często spaceruję przy policji i widzę stacjonującą w tym miejscu karetkę. Jeszcze niedawno mieliśmy ładną karetkę z 2011 roku, a jakiś czas temu wymieniono ją na starszy egzemplarz. Każdy wie, że karetki pokonują masę kilometrów, więc 2 lata pod względem zużycia pojazdów to ogromna różnica. Kto podjął decyzję o przekazaniu do Jabłonny bardziej wiekowego pojazdu? – pyta nasz czytelnik.

Za obsługę powiatu legionowskiego pod względem ratownictwa medycznego odpowiedzialny jest NZOZ Legionowo. Jak okazało się, w ostatnich tygodniach faktycznie doszło do zmiany planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego w naszym rejonie operacyjny. Obecnie NZOZ Legionowo dysponuje pięcioma ambulansami i do Jabłonny przeniósł Mercedesa Sprintera 316dci z 2009 roku. Wcześniej w Jabłonnie stacjonował Renault Trafic 2,0 z 2011 roku. Postanowiliśmy zapytać, dlaczego zdecydowano się na umieszczenie w Jabłonnie starszego ambulansu.

– Rozlokowanie ambulansów wynika z potrzeb spółki oraz prawidłowości wykonania udzielanych świadczeń – odpowiedziała Dorota Glinicka, prezes zarządu NZOZ Legionowo.

Jak dowiedzieliśmy się, Mercedes Sprinter stacjonował już wcześniej w Jabłonnie. Zdarzało się to jednak tylko od czasu do czasu, ponieważ był karetką zastępczą i zajmował miejsce podstawowego ambulansu w przypadku jego awarii. NZOZ Legionowo pod koniec stycznia informował nas, że Mercedes Sprinter miał wtedy przejechanych prawie 600.000 km. Dla porównania, według danych z połowy marca, Renault Trafic – przekazany z Jabłonny do Legionowa – miał na liczniku ok. 450.000 km.

Jabłonna Dla Mieszkańców

Komentarze

 • 5 kwietnia 2018 at 19:10
  Link

  Pani Dorota niby jest mieszkanką naszej gminy, a nawet nie potrafi zadbać o to, żeby nowszy ambulans był w Jabłonnie. Po prostu dba o interesy Legionowa…

  Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2018 at 20:50
  Link

  Raczej powinno się patrzeć czy posiada odpowiednie wyposażenie i odpowiednią kadrę, a czy jest o 2 lata samochód starszy czy też młodszy to o niczym nie świadczy.

  Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2018 at 21:09
  Link

  Wyposażenie i kadra są odpowiednie. Problem pojawia się jak samochód jest w kiepskim stanie technicznym bo wcześniej nie było podstawowym ZRM.

  Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2018 at 21:12
  Link

  Odchodząc od tematu to wiadomo jak skończyła się sprawa śmierci 2letniego Gabrysia?

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2018 at 05:08
  Link

  Piszący artykuł nie bardzo ma pojęcie o tym co jest istotne jeśli chodzi o ratownictwo. Nie chodzi o rok produkcji ale o wyposasenie, funkcjonalność i miejsce w ambulansie. Jeśli chodzi o Renault Trafic to jest to bardzo mały samochód który znacznie utrudnia działania w części meduczbej…tak więc większy Mercedes sprinter pozwala nie tylko na działanie w przedziale medycznym w 3 osoby ale także pozwala wykonać wszystkie czynności medyczne na dość długich trasach do warszawskich szpiatli.

  Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2018 at 06:25
   Link

   wkrótce ta niedogodność długiej trasy zniknie bo lokalni dobrodzieje zafundowali nam AMBULATORIUM. 😉

   Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2018 at 06:33
   Link

   Widocznie Medyku pani prezes nie podziela twojej opinii skoro nie poinformowała o tym pana redaktora. Nie wciskaj kitu ludziom, bo jak można przeczytać w artykule Renault jest podstawowym ambulansem, a Mercedes był zastępczym. Medyku jedź do obojętnie jakiego warsztatu i zapytaj jaka jest różnica między samochodem 2 lata młodszym, który przejechał ponad 100 tys. mniej kilometrów, a 2 lata starszym, który przejepchał ponad 100 tys. kilometrów więcej.

   Odpowiedz
   • 6 kwietnia 2018 at 07:03
    Link

    Różnica może być taka ze te 2 lata młodszy jest przed wymianą turbo, wtrysków, pompy a sprzedaje taki co nie chce ponieść pierwszych wydatków, a ten z większym przebiegiem ma już nowe wtryski, pompę i turbo a sprzedaje ktoś kto to już musiał lub chciał to zrobić. A może być zupełnie odwrotnie bo nie jest ważny wiek i przebieg ale jak auto jest serwisowane. I to ci powiedzą w dobrym warsztacie. Na zachodzie to od dawna wiedzą co widać po cenach aut z serwisem i dokumentacją nawet wielkiego przebiegu a u nas dalej BETON i łaszenie się na 1- letnie TDI ze stanem licznika 178 000 ze zgubioną książka serwisową 🙂

    Odpowiedz
   • 6 kwietnia 2018 at 10:37
    Link

    Panie ekspercie jeśli nie dla Pana lepszy jest 2lata młodsze Renolut nóż starszy Mercedes co proszę jeździć Renault. Ponadto widać że nie spędził Pan nawet minuty w kratce w całej Polsce zarówno Ratownicy jak i Lekarze preferują Mercedesa Sprintera jako najlepszy ambulans. W całym środowisku Renault Trafic uchodzi za kartkę w której zajęcie się Pacjentem w ciężkim stanie jest lekko mówiąc trudne i nie daje możliwości działać w 3 osoby….ale widzę że dla Pana najważniejsze żeby karetka miała 2 lata mniej, nie ważne jaki posiada sprzet, rozkład funkcjonalnoś, ważne żeby było 2 lata mniej to napewno ratuje zycie….

    Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2018 at 07:31
  Link

  Niestety pani dyrektor tak „dba” o naszą gminę. Dramat!

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2018 at 09:20
  Link

  Juz wkrotce Pani Dorota bedzie Wojcina w naszej Jablonnie, wiec „nie podskakujcie”. 😉

  Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2018 at 09:42
   Link

   Pani Dorota byłaby dobrą sołtysową, niech startuje na sołtysa 😀

   Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2018 at 13:52
   Link

   Poparcie Don KIty nie wystarczy dla Doroci. Niech Kita sam się martwi o siebie, bo ludzie na niego nie zagłosują. Dlatego próbuje rozdawać karty i szuka wyjścia awaryjnego, żeby nadal móc z tylnego siedzenia mieszać. Te dwie kandydatury do odstawki.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *