Musisz dostarczyć dokumenty do urzędu? Skorzystaj z wrzutni

Urząd Gminy zareagował na negatywne uwagi naszego czytelnika odnośnie mocno ograniczonej możliwości składania wniosków i tuż przy wejściu do budynku zamontował specjalną skrzynkę podawczą na dokumenty, wnioski i korespondencję. Z wrzutni można korzystać 24 godziny na dobę.

– Wrzutnia (skrzynka podawcza) usytuowana jest przy wejściu głównym do budynku urzędu gminy, po lewej stronie przy drzwiach od strony ul Modlińskiej. Nowa funkcjonalność sprawia, że dokumenty można dostarczyć siedem dni w tygodniu, w dogodnych dla każdego godzinach. Dostarczone w ten sposób dokumenty zostaną zarejestrowane w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy. Całodobową skrzynkę podawczą uruchomiliśmy na prośbę mieszkańców – informuje Urząd Gminy.

Reakcja urzędu na uwagi czytelnika

Instalacja skrzynki nadawczej to pokłosie listu naszego czytelnika, który umieściliśmy na łamach Kuriera Jabłonny tydzień temu.

„Chciałem dzisiaj złożyć w Urzędzie Gminy Jabłonna wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, ponieważ poprzedni stracił ważność. Aby zrobić to szybciej, szukałem na stronie gminy wniosku – niestety, nie ma ich na stronie. Sprawdziłem również godziny funkcjonowania Urzędu – 8-16.

Po przybyciu na miejsce, okazało się, że Urząd nie pracuje w godzinach wskazanych na stronie – petenci przyjmowani są na zapisy! Po kilkunastu minutach oczekiwania pod bocznym wejściem do Urzędu, udało mi się wejść do pomieszczenia – tylko dlatego, że ktoś wychodził i otworzył drzwi od wewnątrz. Urzędniczka poinformowała mnie, że może mnie zapisać na złożenie wniosku o nowy dowód, na uwaga – 15 czerwca (dzisiaj mamy 9 czerwca, a więc za tydzień). Poinformowałem Panią, że bank nie będzie w stanie świadczyć mi usług, jeżeli nie będę miał ważnego dowodu tożsamości, a także, że wniosek mogę wypełnić poza budynkiem Urzędu i po prostu przekazać go ze zdjęciem, aby nadać już bieg sprawy i dowód mógł zostać jak najszybciej wyprodukowany – niestety nie. Otrzymałem pusty wniosek i mogę go złożyć dopiero za tydzień, pomimo że posiadam nieważny dowód tożsamości a wniosek mógłbym wypełnić w kilka minut i przekazać wraz z potrzebnym zdjęciem do Urzędu.

Jakiś czas temu musiałem załatwić sprawę w Starostwie Powiatowym w Legionowie – wszystkie potrzebne wnioski otrzymałem e-mailem i uwaga – mogłem je zostawić w skrzynce podawczej Urzędu. Rozumiem, że XXI wiek nie dotarł jeszcze do Urzędu Gminy Jabłonna, ale może chociaż XX? Skrzynka podawcza chyba nie jest rozwiązaniem wymagającym najnowszej technologii.

Pomimo pandemii koronowirusa większość obywateli tego kraju normalnie wykonuje swoje obowiązki – działają już wszystkie sklepy i galerie handlowe, otwierają się kina, siłownie i pływalnie, zaczynają działać bary i restauracje – rozumiem jednak, że Nasi drodzy Urzędnicy są bardziej narażeni, mogą przyjmować tylko ograniczoną liczbę petentów co 30 minut (choćby załatwienie sprawy trwało minut pięć) i tylko na zapisy.

Pomimo wieku, który nie pozwolił mi na życie w PRL, poczułem się jak bohater jednego z filmów Stanisława Barei, absurd!”.

p. Mateusz, mieszkaniec gm. Jabłonna
(nazwisko do wiadomości redakcji)

Fot. Urząd Gminy