MOTORYZACJA. Wakacje w warsztacie – jak nie spędzić urlopu u mechanika?

Sierpień to sezon największej aktywności urlopowej. Podczas 32-letniej działalności warsztatu wielokrotnie spotykaliśmy się z przypadkami usterek, które można było wyeliminować przed wyjazdem na urlop. Dziś skupimy się na elementach, które bardzo często pomijane są przy sprawdzeniu auta przed wyjazdem, a które, gdy tylko się zepsują skutecznie uprzykrzą nam wypoczynek. Podpowiemy także, co zrobić, by móc cieszyć się z wakacji nie martwiąc się o swoje auto. Zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego przez Bosch Car Service Modzelewscy.

Bosch Car Service Modzelewscy istnieje na rynku motoryzacyjnym nieprzerwanie od 1987 roku i należy do sieci serwisów samochodowych Bosch Car Service. W tym czasie firma przekształciła się z jednostanowiskowego warsztatu w dużą wielostanowiskową stację obsługi pojazdów, oferującą najwyższy poziom usług. Klienci chętnie korzystają z warsztatu samochodowego i stacji kontroli pojazdów przy ul. Partyzantów 29 w Chotomowie oraz niedawno powstałej stacji kontroli pojazdów przy ul. Puszczyka 2 w Skierdach. Właściciele Bosch Car Service Modzelewscy w ramach cyklu artykułów motoryzacyjnych, postanowili podzielić się z Państwem swoją wiedzą na temat użytkowania samochodów.

Wycieraczki

Wszystkim Czytelnikom życzymy wspaniałej pogody, jednak, gdyby okazało się, że podczas drogi spotka nas deszcz warto wykorzystać sprawne wycieraczki. Poza oczywistym komfortem jazdy i przede wszystkim brakiem ograniczenia widoczności, sprawność tego elementu ważna jest także z innych powodów. Wystrzępione pióro wycieraczki może zarysować szybę, a uszkodzone mocowanie w skrajnych przypadkach nawet zbić szybę.

Oleje

Bardzo istotne jest sprawdzenie stanu olejów – silnikowego, przekładniowego, hydraulicznego oleju wspomagania układu kierowniczego. Ich brak doprowadzić może do poważnych i kosztownych awarii. Jeśli masz podejrzenie wycieku któregokolwiek z nich, jeszcze przed wyjazdem umów się na wizytę w warsztacie w celu zdiagnozowania usterki oraz jej naprawy.

Płyn chłodniczy

Do listy rzeczy do zabrania na wyjazd warto dopisać także butelkę płynu chłodniczego. Wybierając bardziej oblegane atrakcje, musimy liczyć się z jazdą w korku, która może doprowadzić do przegrzania silnika. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, w pierwszej kolejności wyłącz samochód i poczekaj kilkanaście minut, aby silnik ostygł. Następnie odpal auto i uzupełnij płyn chłodniczy.

Ciśnienie w oponach

Przed wyjazdem koniecznie dopasuj ciśnienie w oponach do zwiększonej masy załadowanego samochodu. Zwiększy to bezpieczeństwo jazdy, zapewni stabilne prowadzenie samochodu, zmniejszy zużycie opon i obniży zużycie paliwa nawet o 0,3 l/100km. Zalecane wartości ciśnienia znajdują się w instrukcji obsługi samochodu, po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na wnęce drzwiowej.

Oświetlenie

Jak wynika z raportu Instytutu Transportu Samochodowego tylko kilka procent pojazdów jeździ z dokładnie ustawionymi światłami, a mniej niż połowa z nich jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określonego przepisami. Około 10% badanych pojazdów wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany reflektorów. Sprawdzenie ustawienia świateł, ewentualna wymiana żarówek lub spolerowanie reflektorów z pewnością pomogą zachować odpowiednie oświetlenie drogi.

Układ hamulcowy

Elementem, który szczególnie wpływa na nasze bezpieczeństwo jest układ hamulcowy. To, czego nie da się zauważyć podczas prowadzenia samochodu to stan przewodów hamulcowych. Zużyte przewody, które zaczynają pękać, nie dają żadnych oznak podczas prowadzenia auta. Bez sprawdzenia ich podczas podniesienia auta nie da się zweryfikować, czy pozwalają one na dalszą eksploatację. Ten cichy zabójca może doprowadzić do naprawdę poważnego wypadku. Wyobraźcie sobie co może się stać, gdy w trakcie jazdy uszkodzony przewód hamulcowy po prostu pęknie.

Układ wydechowy

Częstą awarią jest również uszkodzenie układu wydechowego. Podczas wakacyjnych podróży wielokrotnie korzystamy z dróg gruntowych, na których szczególnie narażone na uszkodzenia są wszelkie mocowania elementów układu wydechowego do nadwozia. W przypadku takiej awarii najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kawałka drutu, który przydaje się nie tylko w przypadku problemów z autem.

Wymiana koła na zapasowe

Niepewne podłoże to także możliwość tzw. „złapania gumy”. Oczywiście zawsze powinniśmy być na to przygotowani i mieć ze sobą koło zapasowe. Jednak co zrobimy w przypadku, gdy wulkanizator zbyt mocno przykręcił śruby koła podczas wymiany opon i nie możemy sami poradzić sobie ze zdjęciem koła? Jeśli jednak zdjęliśmy już koło i szykujemy się do założenia zapasu, czy mamy pewność, że w zastępczym kole jest odpowiednie ciśnienie w oponie? Przed podróżą koniecznie skontrolujcie te elementy. Warto także rozważyć zakup zestawu naprawczego do opon. Pamiętajcie jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe i przy pierwszej możliwej okazji oponę trzeba profesjonalnie naprawić lub wymienić na nową.

Złącza przyczep

Do kanonu napraw przeszedł serwis złącz przyczep. Wiele osób wykorzystuje je tylko raz w roku wyjeżdżając na wakacje, aby przewieźć np. przyczepę lub rowery. Tuż przed wyjazdem może się okazać, że złącze jest niesprawne. Wcześniejsze sprawdzenie tego elementu oszczędzi nam stresu spowodowanego przekładaniem urlopu.

Szyby

Jeśli auto nie posiada klimatyzacji, otworzenie szyb ratuje nas przed upałem, który ostatnio towarzyszy nam coraz częściej. Aby móc skutecznie schłodzić się w aucie warto przed podróżą przesmarować prowadnice szyb, szczególnie tych rzadko używanych by nie blokowały się przy otwieraniu. Pamiętajcie także o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy. Czysta szyba to lepsza widoczność, która wpływa na komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo.

autor: Witold Modzelewski, właściciel Bosch Car Service Modzelewscy w Chotomowie / fot. pixabay