MOTORYZACJA. Jak nie dać się zaskoczyć zimie?

Tegoroczna jesień jest dość łaskawa dla kierowców. Nawet kilkunastostopniowe temperatury i niezbyt dużo opadów sprawiają, że wielu właścicieli aut nie myśli jeszcze o przygotowaniu swojego samochodu do zimy – odkładają nie tylko zmianę opon, ale także podstawowy serwis, którego wykonanie może ustrzec nas przed niemiłym zaskoczeniem. Na bezpłatną kontrolę stanu auta przed zimą zaprasza Witold Modzelewski ze Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach.

1. Akumulator

Zimą najczęstszym problemem z autem są problemy z jego uruchomieniem. Zwiększony pobór prądu przy rozruchu spowodowany niższymi temperaturami, przy nie do końca niesprawnym akumulatorze może przysporzyć nam niemałych problemów. Przed zimą koniecznie należy sprawdzić stan akumulatora, a nawet całego układu ładowania. Jeśli sam akumulator jest sprawny, a auto nadal ma problem z odpalaniem, problem może dotyczyć elektryki i być bardziej skomplikowany.

2. Hamulce

Niesprzyjające warunki – szybko zamarzający deszcz i śnieg, błoto oraz zalegające warstwy śniegu sprawiają, że droga hamowania znacznie się wydłuża. Nawet jeśli nasze hamulce nie dają żadnych niepokojących oznak mimo wszystko warto je skontrolować. Stan wielu elementów układu hamulcowego, np. przewodów jesteśmy w stanie ocenić dopiero na podnośniku czy kanale. Sprawne hamulce to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

3. Wymiana płynów

Zmiana płynu do spryskiwacza na zimowy niewątpliwie nie jest chwytem marketingowym producentów, by móc sprzedać kolejny produkt. Właściwości zimowej wersji płynu mają za zadanie uchronić nas przed zamarzającą w zbiorniczku cieczą. Jeśli płyn zacznie zamarzać może uszkodzić nie tylko sam zbiorniczek, ale również pompkę, przewody lub dyszę.

4. Widoczność na drodze

Opady śniegu i deszczu znacznie ograniczają widoczność na drodze. Dodatkowo szybko zapadający zmrok niewątpliwie nie poprawia tej sytuacji. Przed zimą warto sprawdzić, czy wycieraczki nie pozostawiają smug oraz czy nasza szyba nie jest zbyt porysowana. – Dobrym zwyczajem jest także kontrola stanu reflektorów. Jeśli ich powierzchnia jest matowa, ilość przepuszczanego światła jest znacznie ograniczona, nawet jeśli użyjemy mocniejszych żarówek. Rozwiązaniem tego problemu jest profesjonalne polerowanie lamp wraz z użyciem​ specjalnej powłoki zabezpieczającej – mówi Mariusz Księżyk, mechanik Bosch Service Modzelewscy.

5. Dodatkowe wyposażenie

O posiadaniu skrobaczki kierowcom nie trzeba przypominać. Warto jednak pomyśleć, by przy ujemnych temperaturach mieć przy sobie również odmrażacz. Produkowane są one także w niewielkich opakowaniach, które zmieszczą się do kieszeni czy torebki. Jeśli auto ma problemy z odpalaniem, koniecznie należy wyposażyć się w kable rozruchowe lub wizytówkę z numerem telefonu do sprawdzonej pomocy drogowej. Wiele firm, tak jak i nasza oferuje mobilne uruchamianie auta.

6. Stan techniczny pojazdu

Przegląd auta przed zimą pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem, ale i zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Wcześniejsze wykrycie usterek i ich naprawa zapobiegają dalszym konsekwencjom, które mogą wyrządzić w aucie duże szkody. Jeśli jakikolwiek objaw zaczyna nas niepokoić warto udać się do specjalisty w celu uzyskania diagnozy.

Aby nadchodząca zima była dla Państwa bezpieczna już dziś zapraszamy na Stację Kontroli Pojazdów w Skierdach w celu bezpłatnego sprawdzenia stanu pojazdu.

Autor: Witold Modzelewski, właściciel Bosch Car Service Modzelewscy oraz Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach