Mobilne płuca w Jabłonnie. Sprawdzają, czym oddychamy

W poprzednim tygodniu przed Domem Ogrodnika uruchomiono mobilne płuca, które mają pokazać mieszkańcom Jabłonny, jakim powietrzem oddychają. Akcja jest elementem ogólnopolskiej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Na terenie naszej gminy prowadzona jest przez Legionowski Alarm Smogowy.

Mobilne płuca zostały ustawione przed Domem Ogrodnika w niedzielę 13 lutego tuż po godz. 20.00, a do zasilania podłączono je dzień później około godz. 10.30.

– Płuca przyjechały do nas z Łomianek, od nas wyjadą do Mysłowic. Zostaną u nas dwa tygodnie. Bliźniacza instalacja gości aktualnie także na warszawskim Wawrze. Płuca stały w tym sezonie także w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Milanówku. Kampania na Mazowszu przypadała do tej pory na okres wietrznej pogody, stąd płuca w tych miejscowościach jedynie nieznacznie zmieniały kolor – mówiła na początku akcji Paulina Mroczkowska z Legionowskiego Alarmu Smogowego i koordynatorka regionalna na Mazowsze Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak działają mobilne płuca?

Przy płucach zamontowany jest czujnik jakości powietrza LookO2. Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM10 i uśrednia dane za ok. 20 minut. Wynik podawany jest na wyświetlaczu.

Wyniki z czujnika można także śledzić TUTAJ.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Do wymiany 1200 kotłów

– Akcja jest nastawiona na podniesienie świadomości zanieczyszczenia powietrza oraz zwrócenie uwagi na konieczność wymiany kotłów na paliwa stałe. Gmina Jabłonna oferuje atrakcyjną dotację na wymianę przestarzałych kotłów – do 8 tys. zł (na pompę ciepła, kocioł gazowy, pelletowy lub elektryczny). Gmina wymieniła w ubiegłym roku 96 kotłów na paliwa stałe, w tym na gaz 69 sztuk, pompę ciepła – 12 sztuk, kocioł na pellet -14 sztuk, ogrzewanie elektryczne – 1 sztuka. Łączny koszt dofinansowania 765 325 zł. To lepszy wynik niż w latach ubiegłych (49 kotłów w 2019, 37 w 2020). Dotacje gminną można łączyć z ogólnopolskim Programem Czyste Powietrze (od 25 stycznia ruszył III filar Programu – do 69 tys. zł na wymianę źródła ciepła i ocieplenie domu dla osób z najniższym dochodem) – poinformowała Paulina Mroczkowska.

W gm. Jabłonna zostało do wymiany jeszcze około 1200 kotłów. Przeszło pięcioletni okres na wymianę starych kotłów wyznaczony przez mazowiecką uchwałę antysmogową z 2017 roku mija z końcem obecnego roku. Od 2023 roku użytkowanie tzw. „kopciuchów” będzie nielegalne i karalne.

Z uwagi na szalejące ceny wszystkich nośników energii, szczególnie istotne jest zachęcanie do podejmowania inwestycji w termomodernizację domów (przy pomocy Programu Czyste Powietrze). Jest to niestety zapomniany na naszym terenie obowiązek gmin – dodała Paulina Mroczkowska.

fot. Legionowski Alarm Smogowy