Młodzież z OSP Jabłonna wróciła z obozu

Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu legionowskiego powrócili z obozu szkoleniowo-wypoczynkowego w miejscowości Młynik, położonej 15 kilometrów od Mrągowa. W wyjeździe uczestniczyło m.in. siedmiu przyszłych strażaków z OSP Jabłonna. Zapraszamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć.

Porządek dnia wyznaczały dźwięki syreny alarmowej oraz gwizdki druha komendanta obozu Piotra Tarkowskiego. Jak przystało na strażacki obóz, wszystkich budził dźwięk syreny, po której następowała zbiórka i poranna rozgrzewka.

Po porannych ćwiczeniach był czas na śniadanie, które wydawano na obozowej stołówce. Po każdym posiłku była chwila przerwy, którą mógł przerwać tylko pożar, dosyć często wybuchający na terenie obozu.

Gdy tylko powstał „pożar”, natychmiast wyła syrena alarmowa i jeden z domków, który jest w danym dniu w podziale bojowym obozu, natychmiast udawał się do sprzętu gaśniczego i rozwijał linie gaśnicze od hydrantu aż do miejsca pożaru. Przyznać należy, że zadanie to równie sprawnie wykonywały dziewczyny jak i chłopcy.

Po śniadaniu odbywał się główny apel poranny, podczas którego starszy domu, druhowi podoficerowi przekazywał meldunek dobowy o stanie domu i uczestnikach obozu. Podczas apelu następowała również zmiana służby. Obozowisko było pilnowane przez wartę 24 godziny na dobę. Było to poważne zadanie szczególnie po zmroku podczas ciszy nocnej, a wiadomo że strażacy nie chodzą spać o godz. 22.00 i zdarzało się, że warta miała dużo pracy, aby przypilnować osoby łamiące obozową dyscyplinę. A tych druh komendant obozu karał ćwiczeniami fizycznymi.

Do obiadu na obozie odbywały się ćwiczenia udoskonalające już zdobyte umiejętności. Ośrodek, w którym przebywali młodzi druhowie, zlokalizowany jest nad samym jeziorem, więc i część ćwiczeń można było wykonywać z użyciem pompy szlamowej i wody z jeziora.
Podczas pobytu był również czas na rekreację na strzeżonym kąpielisku, gdzie każdy pod czujnym okiem ratownika, mógł kąpać się czy pływać kajakiem.

Porządek dnia był tak zorganizowany że nie było czasu na nudę. Po kolacji i sprzątaniu domków był czas na wspólną rekreację, podczas której poszczególne domki przedstawiały program kulturalno – rozrywkowy.

W obozie wzięło udział 43 uczestników z gmin:
Jabłonna – 7 osób
Nieporęt – 6 osób
Serock – 6 osób
Wieliszew- 18 osób
Sulejówek w powiecie mińskim – 6 osób

Każda z gmin powiatu legionowskiego dofinansowała 50% kosztów wyjazdu członków MDP OSP. Dzięki wsparciu lokalnych samorządów młodzież w wieku do 18 lat, która zrzeszona jest w lokalnych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, mogła wziąć udział we wspaniałej przygodzie, jaką jest corocznie organizowany przez Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Legionowie, obóz szkoleniowo–wypoczynkowy. W poprzednich latach przyszli strażacy wyjeżdżali na obóz do Lidzbarka Welskiego oraz Mikoszewa.

Jabłonna Dla Mieszkańców