„Masz nieopłacony mandat”. Uważaj na oszustów

„Masz nie opłacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twój mandat zostanie przekazany do komornika z tytułu zaległości 10.00 PLN. Opłać teraz” – oszuści wysyłają sms-y o takiej teście na nasze telefony. Policjanci ostrzegają: to oszustwo! Uważajmy na to, co klikamy w internecie. Pamiętajmy, że dane dotyczące naszego konta bankowego czy też karty bankomatowej są danymi wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać.

Coraz częściej pojawiają się informacje, że część osób otrzymuje smy-y ze wskazaniem o konieczności opłacenia zaległego mandatu. Policjanci ostrzegają – to oszustwo, klikając w link z sms-a można stracić wszystkie pieniądze. To próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku.

– Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub e-mailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić nasze konto – wyjaśnia KPP Legionowo.

Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Szczególnie, jeśli w podejrzanym sms-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie.

Nigdy nie udostępniajmy danych do naszego rachunku bankowego postronnym osobom. Takie zachowanie zmniejszy ryzyko utraty z naszego konta pieniędzy.

Źródło: KPP Legionowo, fot. Policja