Likwidacja 741. W zamian linia L49 i krótsza trasa

Mieszkańcy gm. Jabłonna muszą przygotować się na duże zmiany w komunikacji autobusowej. W najbliższych dniach zlikwidowana zostanie linia 741. W zamian od wtorku (7.01) można będzie korzystać z linii L49, która jednak swój bieg będzie kończyć nie na Nowodworach, tylko kilka przystanków wcześniej na Dąbrówce Wiślanej. – Na terenie gminy trasa nie ulegnie zmianie – pociesza mieszkańców Urząd Gminy.

Urząd Gminy poinformował, że: „od wtorku 7 stycznia dotychczasową linię autobusową 741 (trasa: Chotomów – Nowodwory) zastąpi nowa linia L49. Trasa przejazdu linii L49 na terenie gminy Jabłonna będzie pokrywała się z trasą dotychczasowej linii 741. Zmianą będzie większa częstotliwość przejazdów – autobusy linii L49 będą jeździć od poniedziałku do piątku co godzinę, a w weekendy rzadziej. Pasażerowie korzystający z linii L49 dojadą nią do pętli Dąbrówka Wiślana w Warszawie skąd co kilka minut odjeżdżają autobusy linii 511 dojeżdżające do metra Młociny”.

Trochę więcej kursów

Sprawdziliśmy, jak wygląda częstotliwość kursów 741. Od poniedziałku do piątku wspomniana linia kursowała codziennie po 14 razy z Nowodworów do Chotomowa i po 15 razy z Chotomowa do Nowodworów, z kolei w soboty i niedziele po 8 razy z Nowodworów do Chotomowa i po 9 razy z Chotomowa do Nowodworów. Okazuje się, ze częstotliwość przejazdów L49 będzie tylko nieznacznie większa: od poniedziałku do piątku po 18 razy w obu kierunkach, w weekendy po 9 razy w obu kierunkach.

Niekorzystne godziny

Zmienią się również godziny odjazdów autobusów. Od poniedziałku do piątku 741 wyjeżdżał z Chotomowa już o godz. 4.31, natomiast L49 będzie o godz. 5.03. Ostatni kurs 741 od poniedziałku do piątku z Chotomowa ruszał o godz. 23.25, natomiast w L49 będzie o godz. 21.53.

Pasażerowie z pewnością nie będą zadowoleni także z godziny ostatniego kursu powrotnego z Warszawy od poniedziałku do piątku. Do tej pory 741 wyjeżdżał z Nowodworów o godz. 22.50, z kolei L49 z Dąbrówki Wiślanej będzie ruszał o godz. 22.16. Ponadto warto dodać, że ostatni autobus 741 od poniedziałku do piątku wyjeżdżał z Chotomowa o godz. 23.25, natomiast L49 będzie o godz. 21.53.

Krótsza trasa

Spore kontrowersje budzi fakt skrócenia trasy. Linia 741 dojeżdża do przystanku Nowodwory, natomiast L49 będzie kończyć kurs na przystanku Dąbrówka Wiślana. W ten sposób skrócono trasę o następujące przystanki: Dąbrówka Szlachecka – Poetów – Winnica – Henryków – Chęcińska – Ćwiklińskiej – Strumykowa – Nowodwory. Wielu pasażerów skarży się, że w wyniku likwidacji 741 i powstania L49, zafundowano im kolejną przesiadkę i tym samym wydłużenie czasu dojazdu do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Z opiniami pasażerów odnośnie skrócenia trasy i likwidacji 741 nie zgadzają się urzędnicy. – Linia 741 zostanie zastąpiona linią L49. Będzie jeździć częściej, na terenie gminy trasa nie ulegnie zmianie. Trudno więc w tej sytuacji mówić o likwidacji – informuje Urząd Gminy

Co na to mieszkańcy?

– Jak do domu mają wracać mieszkańcy zza obwodnicy, Chotomowa którzy kończą pracę np. o 22? Lub jak dojechać na 6 do pracy (z Chotomowa)? – pyta p. Robert.

– Likwidacja autobusu 741 (linia podmiejska) i wprowadzenie linii lokalnej o znacznie krótszej trasie to bardzo złe rozwiązanie. Autobus będzie wyjeżdżał tylko „przysłowiowe parę metrów” poza Jabłonnę. Miało być lepiej i będzie znacznie gorzej. Szkoda. Z nowym rokiem fatalne wieści – uważa p. Krzysztof.

– Proszę o informację dlaczego pozbywamy się po tylu latach jedynej miejskiej linii tj. 741, opłacanej przez gminę Jabłonna? Wprowadzanie linii lokalnej jest jak najbardziej słuszne ale likwidacja linii nie. Wystarczyło zmienić tylko jej przebieg żeby była rentowna, ale gmina nie pochyliła się nad tym i stare przysłowie mówi że jak się nie wie co należy zrobić to likwiduje się. Gmina Jabłonna zrobiła dobry prezent dla któreś podwarszawskiej gminy, która czekała na autobus podmiejski, a my wszystkich się pozbyliśmy i mamy tylko linie lokalne. Polityka transportowa leży w gminie Jabłonna, a szkoda – twierdzi p. Adam.

– Totalnie bez sensu, jedyny autobus którym moje dziecko mogło dojechać bezpośrednio do szkoły w Warszawie teraz pokonanie 5 km będzie wymagało przesiadki i czas podróży się wydłuży. Gratuluję decyzji – dodaje p. Piotr.